Dziś Wielki Czwartek

W cypryjskich domach czas na wypiek flaounes

W Wielki Czwartek większość kobiet zajęta jest przygotowywaniem wielkanocnego wypieku, jakim jest “flaounes”. Jest to rodzaj ciasta serowego spotykany tylko na Cyprze, przyrządzany z kruchego ciasta z serem, jajkiem i dodatkiem mięty, formowany w trójkątne i kwadratowe kształty.

Będą także tyropittes – chlebki z dodatkiem małych kawałków sera i zawijane z ziarnami sezamu, a także kruche ciasteczka, nazywane koulouria.

Dziś także, w niektórych domach, malowane są jajka.

Wieczorem kościoły będą pełne ludzi.

Dół ikonostasu zasłonięty jest czarno-fioletowym materiałem, symbolizującym żałobę. Z boku, na drewnianych stołach przykrytych białymi obrusami leżą stefania – wieńce (na tę okoliczność wykonane z białych kwiatów).

Kapłani – z wielkim krzyżem i świętymi ikonami – trzy razy okrążają wnętrze świątyni i trzy razy – ołtarz.

Dzieci z obu stron krzyża robią hałas grzechotkami – ma to symbolizować grzmoty i błyskawice, które pojawiły się po śmierci Pana Jezusa na Golgocie.

Na krzyżu wiesza się białe wieńce…

W okolicach Kościołów zauważycie pozwalane stery drewna, a także inne materiały które mogą przydać się do rozpalenia ogniska.  Krzesła, stare materace, dosłownie misz masz.

Fotia. To wielkie ognisko zostanie rozpalone w noc Zmartwychwstania. Ułożona na stosie kukła symbolizuje spalenie zdrajcy…


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading