W cypryjskich domach czas na wypiek flaounes
W Wielki Czwartek większość kobiet zajęta jest przygotowywaniem wielkanocnego wypieku, jakim jest “flaounes”. Jest to rodzaj ciasta serowego spotykany tylko na Cyprze, przyrządzany z kruchego ciasta z serem, jajkiem i dodatkiem mięty, formowany w trójkątne i kwadratowe kształty.
Będą także tyropittes – chlebki z dodatkiem małych kawałków sera i zawijane z ziarnami sezamu, a także kruche ciasteczka, nazywane koulouria.
Dziś także, w niektórych domach, malowane są jajka.
Wieczorem kościoły będą pełne ludzi.
Dół ikonostasu zasłonięty jest czarno-fioletowym materiałem, symbolizującym żałobę. Z boku, na drewnianych stołach przykrytych białymi obrusami leżą stefania – wieńce (na tę okoliczność wykonane z białych kwiatów).
Kapłani – z wielkim krzyżem i świętymi ikonami – trzy razy okrążają wnętrze świątyni i trzy razy – ołtarz.
Dzieci z obu stron krzyża robią hałas grzechotkami – ma to symbolizować grzmoty i błyskawice, które pojawiły się po śmierci Pana Jezusa na Golgocie.
Na krzyżu wiesza się białe wieńce…
W okolicach Kościołów zauważycie pozwalane stery drewna, a także inne materiały które mogą przydać się do rozpalenia ogniska. Krzesła, stare materace, dosłownie misz masz.
Fotia. To wielkie ognisko zostanie rozpalone w noc Zmartwychwstania. Ułożona na stosie kukła symbolizuje spalenie zdrajcy…
Zostaw swój komentarz: