Dziś Wasze (nasze) Święto!

2 maja obchodzimy podwójne święto – Światowy Dzień Polonii oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest to polskie święto obchodzone corocznie 2. maja od 2002 roku ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP, który przychylił się do apelu uczestników II Zjazdu Polonii w Pułtusku w 2001 roku. Został on dedykowany Polonii i Polakom zamieszkałym poza granicami swojej ojczyzny i ustanowiony w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu w odzyskanie niepodległości naszego kraju, wierności i przywiązania do polskości oraz za pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach. Uchwała mówi o zapewnieniu emigrantom praw mniejszości narodowej, rozwijaniu ojczystego języka i promowaniu polskiej kultury.

Obchody odbywają się zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Tego samego dnia obchodzony jest także Dzień Flagi, a więc w kraju organizowany jest przemarsz pod Pałac Prezydencki i następuje uroczyste wciągnięcie biało-czerwonej flagi na maszt. Prezydent, który bierze udział w ceremonii wręcza ordery osobom zasłużonym dla utrzymania polskości poza granicami Rzeczpospolitej.


Z okazji Światowego Dnia Polonii redakcja cypr24.eu składa całej cypryjskiej Polonii najlepsze życzenia!


Określenia Polonia używa się w odniesieniu do Polaków, mieszkających za granicą i integrujących się w ramach różnych wspólnych polskojęzycznych aktywności. Polacy masowo wyjeżdżali już w XIX wieku po powstaniach narodowych, podobnie było w czasach I i II wojny światowej. Według rożnych źródeł, obecnie na obczyźnie przebywa nawet do 20 milionów Polaków. Najliczniejsza Polonia żyje oczywiście w tradycyjnych miejscach emigracji – Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy Kanadzie. Według spisu ludności dokonanego w 2010 w USA, Polaków lub Amerykanów polskiego pochodzenia mieszka tam około 10 mln, z czego najwięcej w stanach Nowy York, Illinois i Michigan, po ok. milionie w każdym. Zgodnie z ostatnim cypryjskim spisem powszechnym, na Cyprze, mieszka około 4500 osób narodowości polskiej.

Kiedyś Polacy emigrowali z powodu wojen i represji, z powodów politycznych i rodzinnych przeważnie na długie lata lub na stałe. Zakładali oni wówczas na obczyźnie różne ośrodki, wspólnoty, organizacje i firmy polonijne, które wspierały zamieszkałcyh tam rodaków i kultywowały szeroko rozumianą Polskość. Obecnie jednak dominuje przede wszystkim tymczasowa emigracja zarobkowa, spowodowana wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej i otwarciem rynków pracy dla naszych obywateli. Dzięki rozszerzeniu oferty linii lotniczych, dostępności rozmaitych połączeń i atrakcyjnym cenom, podróżowanie do kraju nie jest już wielce kosztowna i uciążliwe. Dzięki internetowi i mediom, Polska nie wydaje się już tak daleko, a kontakt z bliskimi jest łatwy i częsty. Powoduje to, że tęsknota za ojczyzną, a tym samym aktywność polonijna znacznie osłabły. W ostatnich latach obserwuje się nawet zwiększony, masowy powrót do kraju tych Polaków, którzy wyjechali do pracy w XXI w.


Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest celebrowany przede wszystkim w miastach i regionach, gdzie występują największe skupiska Polonii. Każdy obchodzi je na swój sposób. Jedni we własnym, rodzinnym gronie, inni spotykają się w polonijnych stowarzyszeniach lub biorą udział w biało-czerwonych pochodach po głównych ulicach „polonijnych” miast. Organizowane są również koncerty czy festyny. Wiele osób wywiesza na balkonie swojego mieszkania albo przed domem polską flagę.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!