Walentynki czyli międzynarodowe Święto Zakochanych, to wyjątkowy dzień, w którym okazujemy innym miłość i sympatię
W wielu miejscach na świecie, 14 lutego to Dzień Zakochanych. Jest to stare święto, obchodzone już w średniowieczu, z którym kojarzą się liczne wróżby oraz obrzędy.
Święto miłości i imieniny Walentego, chrześcijańskiego biskupa i męczennika, które wypadają dokładnie w ten sam dzień to nie przypadek. Walentynki obchodzone były już w starożytnym Rzymie i to właśnie stamtąd wywodzi się ta tradycja. 14 lutego obchodzono Dzień Płodności i Macierzyństwa. Tego dnia każda młoda, niezamężna kobieta wrzucała kartkę ze swoim imieniem do wielkiego dzbana. Następnie kawalerowie losowali te kartki. Wówczas zwyczaj ten był obecny jedynie w Europie południowej i zachodniej. Z biegiem czasu stał się popularny również w pozostałych częściach kontynentu.
To, że Walentynki rozprzestrzeniły się na cały świat, jest z kolei zasługą brytyjskiego pisarza i poety sir Waltera Scotta (1771-1832). Właśnie w Anglii w XVI wieku została wysłana pierwsza kartka walentynkowa. Wysłał ją do swojej żony więziony w londyńskiej Tower, Karol Orleański.
Do najpopularniejszych w Polsce zwyczajów walentynkowych należy wysyłanie kartek z miłosnym wyznaniem, obdarowywanie ukochanej osoby prezentami, bukietem czerwonych róż i wspólne wyjście do kina lub na romantyczną kolację. Wszechobecne stały się również walentynkowe upominki, ozdoby i gadżety.
Najbardziej znanym miejscem kultu św. Walentego jest Bazylika w Terni, gdzie znajduje się relikwiarz z jego szczątkami oraz inskrypcją “Święty Walenty patron miłości”. Co roku, w niedzielę poprzedzającą Walentynki, bazylika jest odwiedzana przez zakochane pary nie tylko z Włoch, ale także z całego świata. Narzeczeni składają sobie tam przysięgi miłości, a małżeństwa świętują kolejne rocznice ślubu.
Co ciekawe, relikwie św. Walentego przechowywane są również w kościołach w Lublinie, Krakowie i Chełmnie. Co roku 14 lutego odbywają się tam uroczystości ku czci patrona zakochanych.
Pamiętajcie, że oprócz walentynki możemy wysłać również list miłosny. Powinniśmy go napisać niebieskim długopisem lub atramentem. Jest to kolor używany do pisania miłosnych wyznań. List napisany ołówkiem świadczy o ulotności i nieszczerości naszych uczuć. A jeśli chcemy ozdobić list serduszkami lub kwiatkami pamiętajmy aby było ich 3. Nigdy nie 4, 7 lub 13, bo te liczby przynoszą pecha.
Jedną z popularnych zabaw walentynkowych jest wyrywanie płatków kwiatów i wypowiadanie słów kocha, lubi, szanuje. Wyraz wymówiony podczas oberwania ostatniego płatka jest wynikiem i ma reprezentować uczucia drugiej osoby, która była przedmiotem zabawy.
Kolejną walentynkową wróżbą jest przekrojenie jabłka na pół. Zabawa ta jest dedykowana w szczególności osobom które są już w szczęśliwym związku. Ilość znajdujących się wewnątrz pestek odpowiadać będzie liczbie dzieci w przyszłości.
Pamiętajcie by w przeddzień walentynek włożyć pod poduszkę gałązkę rozmarynu. Istnieje prawdopodobieństwo, że we śnie ujrzymy twarz przyszłego ukochanego lub ukochanej.
Jeśli chcemy dowiedzieć się jak będzie miał na imię nasz przyszły ukochany lub ukochana uważnie słuchajmy wiadomości w walentynkowy poranek lub zerknijmy do porannej prasy. Pierwsze imię, jakie usłyszymy, będzie właśnie imieniem przyszłego ukochanego lub ukochanej.
Ponoć jedna minuta namiętnego pocałunku pozwala spalić ponad 20 kalorii, każdy musi policzyć ile minut czy godzin całowania potrzebuje.
xxxxx
NA ŚWIECIE TYLU LUDZI,
ILE GWIAZD NA NIEBIE.
KAŻDY SWĄ GWIAZDECZKĘ W SERDUSZKU NOSI
A JA W SERCU NOSZĘ CIEBIE
Na koniec redakcja cypr24.eu życzy wszystkim czytelnikom radosnych walentynek oraz wielkiej miłości, nie tylko 14 lutego!
Zostaw swój komentarz: