Dziś w nocy zmienimy czas

Na Cyprze zegarki przestawiamy godzinę do tyłu o godzinie 4:00, w Polsce o 3:00.

Noc z 29 na 30 października to data zmiany czasu z letniego na zimowy. Gdy wskazówki zegarów na Cyprze wybiją godz. 4:00 nad ranem w niedzielę, powinniśmy je cofnąć na godz. 3:00, co pozwoli nam pospać godzinę dłużej.

W praktyce możemy to zrobić jeszcze przed snem.

Zegary w komputerach czy smartfony przestawią się same.

Od 1996 roku obowiązuje ogólnoeuropejskie rozporządzenie, zgodnie z którym zmiana czasu dokonywana jest dwa razy w roku – wiosną przestawiamy zegary o godzinę do przodu a jesienią cofamy o godzinę .

Przypomnijmy, że przed wybuchem pandemii trwały prace nad całkowitym odejściem od zmiany czasu. Podczas konsultacji społecznych, 98% mieszkańców Unii Europejskiej wskazało, że należałoby znieść obowiązek przestawiania zegarków. W chwili obecnej Komisja Europejska zaleca jednak państwom członkowskim kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026).

ZOBACZ TAKŻE:
>>> Nie chcemy zmieniać czasu dwa razy w roku >>>

Zmiana czasu wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia zdrowia człowieka. Dla organizmu przestawienie zegarka to w pewnym sensie ingerencja w zegar biologiczny. Oznacza to swego rodzaju szok dla organizmu, który potrzebuje co najmniej kilku dni na przestawienie się na ten nowy rytm.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!