Dziś Tsikonopempti (Τσικνοπέμπτη)

Tłusty czwartek to dla Polaków, a dla Cypryjczyków Tsikonopempti (palony lub wędzony czwartek). Dzisiaj Cypr będzie owiany zapachem grilla, souvli i charakterystycznym zapachem palonego na węglu drzewnym tłuszczu. To znak, że rozpoczął się karnawał i pozostało 11 dni do jego końca.

“Śmierdzący czwartek” to początek corocznych uroczystości karnawałowych i sygnalizuje początek stopniowego odstawiania mięsa i przetworów mlecznych w ramach przygotowań do 50. dniowego okresu wielkanocnego, który prowadzi do Niedzieli Wielkanocnej (w tym roku 2 maja).


W związku z panującą pandemią, w tym roku tradycyjnego karnawału w Limassol nie będzie. Aby pilnować porządku i przestrzegania protokołów bezpieczeństwa, do Limassol skierowano dodatkowo ponad 60 policjantów i 30 radiowozów.


Rzecznik policji w Limassol, Marinos Vassiliou, powiedział, że oprócz dodatkowych policjantów i samochodów patrolowych, do monitorowania uroczystości rozpoczynających karnawał zostanie oddelegowanych 12 członków straży narodowej i czterech celników.

„Podejmujemy wzmożone działania w celu monitorowania i kontrolowania miejsc, w których ludzie w Limassol zwykle gromadzą się podczas uroczystości” – powiedział Vassiliou, dodając, że centrum zarządzania kryzysowego będzie również działało przez cały dzień.

Powiedział, że patrole policyjne zostaną wysłane również do innych rejonów dystryktu Limassol, w tym podlegających jurysdykcji baz brytyjskich, jeśli pojawią się doniesienia o łamaniu przepisów.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, pomimo szalejącej już pandemii, karnawał w Limassol odbywał się normalnie.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!