Dziś tłusty czwartek

Tłusty czwartek sięga czasów pogańskich, jako pierwsi zaczęli go obchodzić starożytni Rzymianie. Świętowali oni w ten sposób koniec zimy i wyrażali radość z powodu nadchodzącej wiosny.

Ucztowanie opierało się na jedzeniu tłustych potraw, szczególnie mięs oraz piciu wina, a zagryzkę stanowiły pączki przygotowywane z ciasta chlebowego nadziewanego słoniną. Pączki jedzone w tłusty czwartek symbolizują bliski koniec karnawału, a według ludowych wierzeń mają zapewnić nam szczęście.

W Polsce tłusty czwartek zaczęto obchodzić około XVII wieku. W pierwszej kolejności w miastach i na dworach, nieco później, bo dopiero pod koniec XIX wieku, dochodził do miejscowych wsi.

„Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje”
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”


Należy wspomnieć, że dzisiejsze słodkie wypieki podawane były niegdyś w towarzystwie słonych skwarków.

Tłusty czwartek, czyli zapusty, jest to święto ruchome, zależy od daty Wielkanocy i zwyczajowo obchodzony jest w ostatni czwartek karnawału.
Zapowiada rozpoczęcie Wielkiego Postu w Kościele katolickim.

Tego dnia dozwolone są wszelkie kulinarne szaleństwa, a szczególnie zalecane jest jedzenie pączków i faworków którymi zajadamy się bez ograniczeń.

Z okazji tłustego czwartku, wyjątkowo 1-2 sztuki pączków lub kilka słodkich przekąsek nie powinno nikomu zaszkodzić. Warto jednak spalić zbędne kalorie w formie dodatkowej aktywności fizycznej.

Stare polskie przysłowie głosi: „Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole”, co oznacza, że ten, kto nie zje pączków, będzie klepał biedę. I nie jest bowiem tajemnicą fakt, że każdy z nas wierzy w ten staropolski przesąd.

Jeśli nie skusimy się chociażby na jeden ze słodkich przysmaków, nie będziemy mogli liczyć na dogodne życie w dostatku.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading