Poprzedzone surowym czternastodniowym postem, dziś obchodzimy na Cyprze święto Dekapentavgoustos czyli 15. sierpnia…
15 sierpnia to jedno z największych świąt greckiego kalendarza prawosławnego – upamiętniamy Zaśnięcie Panagii (Maryi Panny), czyli jej śmierć i wniebowstąpienie. Jest to tak szczególne święto na wyspie, że nazywa się je czasami „Letnią Wielkanocą”.
Nie trzeba dodawać, że jest to święto państwowe, któremu zwykle towarzyszy kilka dodatkowych dni wolnych dla lokalnych firm.
Przygotowania do święta rozpoczynają się 1 sierpnia , rozpoczynając okres postu, podczas którego nie spożywa się mięsa, ryb ani nabiału. Tego dnia ulicami wiosek Omodos, Anogyra i Pedoulas odbywa się procesja Krzyża Świętego, dokładnie tak, jak odbywała się w XII wieku ulicami Konstantynopola, upamiętniając wyzwolenie Bizancjum spod władzy Saracenów podczas panowania cesarza Manuela I Komnena.
6 sierpnia Cerkiew świętuje Przemienienie Zbawiciela, kiedy Jezus Chrystus zostaje przemieniony w światłość w chwale na Górze Tabor. W tym dniu wierzący mogą przerwać ścisły post i jeść ryby. 6 sierpnia w wioskach doliny Marathasy rolnicy zanoszą winogrona do kościoła, gdzie ksiądz je błogosławi. Jest to starożytny zwyczaj, który przeszedł do chrześcijaństwa z pogaństwa, kiedy składano Bogu pierwsze owoce sezonu.
Dziś kościoły i klasztory pod wezwaniem Marii Panny wypełnią się wiernymi . Najpopularniejsze z nich to klasztory Kykkos, Trooditissa i Chrysorogiatissa.
Ceremonia w kościele Panagia Chrysospiliotissa w Deftera została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jest to cykl rytuałów, które rozpoczynają się 7 sierpnia i trwają do północy 16 sierpnia . Ikona Panagii jest niesiona w procesji z kościoła Agios Nikolaos do kościoła – jaskini Panagia Chrysospiliotissa , gdzie pozostaje do 16 sierpnia.
Święto Dekapentavgoustos zachowuje ważne aspekty cypryjskiej kultury ludowej. Ponieważ jest często łączony z letnimi wakacjami, jest okazją do rodzimej turystyki i pielgrzymek. Stąd na zewnątrz górskich kościołów i klasztorów zobaczysz szereg ulicznych sprzedawców sprzedających żywność lub słodycze, takie jak loukoumades, shamishi, soutzioukko , glyka koutaliou (owoce konserwowane w syropie), orzechy , owoce i warzywa , a nawet inne towary, takie jak zabawki, artykuły gospodarstwa domowego itp.
Tego dnia oczywiście jemy souvlę. Przyjaciele i rodzina zbierają się wokół grilla, popijając zivanię lub wino i śpiewając popularne piosenki.
15 sierpnia Twoi cypryjscy przyjaciele o imieniu Maria, Marios, Panayiotis, Panayiota lub Despina mają swoje imieniny.
I troszkę legendy.
Bogurodzica podobno zaszczyciła swą wizytą Świętego Łazarza (Agios Lazaros) i swoimi stopami dotykała ziemi Cypru, dlatego Cypryjczycy są Jej tak oddani. Sam Święty Łazarz nie mógł z powodu pełnionych obowiązków Biskupa udać się do Ziemi Świętej na spotkanie z żyjącą jeszcze Matką Jezusa.
Jeśli jesteście na Cyprze na wakacjach to wieczór 15 sierpnia najlepiej spędzić w Larnace pod cerkwią Świętego Łazarza (Agios Lazaros) lub na festynie w okolicach Kościółka w Kiti (Panagia Angeloktisti Kiti).
Zostaw swój komentarz: