Dziś święto naszych Pań

Międzynarodowy Dzień Kobiet – to jedno z tych świąt, których datę pamiętamy nawet obudzeni nagle w środku nocy

Współcześnie Dzień Kobiet obchodzimy 8 marca i jest oficjalnym świętem w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Tego dnia tysiące organizacji kobiecych głośno powtarzają swoje postulaty, zwracają uwagę na problemy i chwalą się osiągnięciami. To święto, mające ciekawą i burzliwą historię, w wielu krajach jest dniem wolnym od pracy.

Pierwotnie święto te obchodzono 28 lutego i zapoczątkowane było przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku, które odbyły się w 1909 roku. Rok później, w 1910, Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchody Dnia Kobiet na całym świecie, które miały służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Dzień ten przypadał na 8 marca i tak już zostało do dzisiaj.

W Dzień Kobiet w innych krajach, podobnie jak Polsce, mężczyźni obdarowują bliskie panie upominkami, wręczają kwiaty lub składają życzenia. W Portugalii i Rumunii zazwyczaj noc 8 marca, grupy kobiet świętują na specjalnych obiadach i przyjęciach dedykowanych tylko paniom. We Włoszech przykładowo kobiety obdarowywane są gałązkami akacji srebrzystej. Akacje srebrzyste i czekolada są także najczęstszym prezentem w Rosji.

Tego dnia, na Cyprze, tradycję pielęgnują w szczególności związki zawodowe – do większości zakładów pracy, przychodzą przedstawiciele związków z kwiatami i drobnymi upominkami dla Pań.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading