fbpx

Dziś ponad 43°C! Obowiązuje zakaz pracy na zewnątrz!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Cypryjscy meteorolodzy już wczoraj ogłosili ostrzeżenie o ekstremalnie wysokich temperaturach

Już wczoraj trudno było wytrzymać na zewnątrz, dziś, jak twierdzą meteorolodzy, ma być jeszcze cieplej. Jak informują nasi czytelnicy w niektórych miejscach na Cyprze temperatura przekraczała w pełnym słońcu nawet 50°C

Specjaliści wydali ostrzeżenie pogodowe obowiązujące już od minionej nocy, a dokładnie od godziny 20:30. Wysokim temperaturom towarzyszyć będzie bardzo wysoka wilgotność powietrza, która jeszcze będzie potęgować odczucie gorąca. Alert pogodowy będzie trwać do godziny 17:00

Spójrzcie na mapę poniżej: im ciemniejszy obszar – tym wyższa temperatura:


Inspekcja pracy poinformowała, że wszystkie prace na zewnątrz, które mają miejsce w bezpośrednim nasłonecznieniu, powinny zostać zawieszone od południa do 17:00. Powołując się na wysokie temperatury i wilgotność, ministerstwo pracy wezwało wszystkich pracodawców i osoby prowadzące działalność na własny rachunek do zawieszenia prac na zewnątrz w godzinach od 12:00 do 17:00.

Te warunki mogą zagrażać pracownikom, którzy są narażeni na stres cieplny i/lub poważnie wpływają na ich zdrowie”– czytamy w komunikacie.

Departament przypomniał również pracodawcom o odpowiednich przepisach, które wymagają niezbędnych dostosowań w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, uwzględniając warunki pogodowe i temperatury w cieniu. Należą do nich praca w najchłodniejszych godzinach dnia i wybór zacienionego miejsca do pracy, częste krótkie przerwy na odpoczynek w cieniu lub przestrzeni z klimatyzacją lub wentylatorami oraz rotacja pracowników w zależności od wykonywanych czynności.


Pracodawcy muszą zapewnić zimną wodę oraz odpowiednią ilość krótkich przerw w pracy.


W miarę możliwości należy unikać ciężkiej pracy w najgorętszych godzinach dnia (między 12:00 a 16:00) – pracodawcy powinni zapewnić zimną wodę pitną i nakrycia głowy swoim pracownikom pracującym na zewnątrz. Pracownicy pracujący na zewnątrz powinni nosić lekką i luźną odzież oraz okulary przeciwsłoneczne, a także unikać picia napojów na bazie cukru, alkoholu lub kofeiny oraz spożywania obfitych posiłków.

Aby uzyskać więcej informacji lub złożyć skargę na nieprzestrzeganie środków bezpieczeństwa należy skonatktować się z biurami okręgowymi departamentu inspekcji pracy w Nikozji pod numerem 22879191, Limassol 25827200, Larnaką 24805327, Pafos 26822715 i Famagusta pod numerem 23819750.

Przygotujcie się dzisiaj psychicznie na jeszcze wyższe temperatury. Pamiętajcie o piciu dużej ilości wody i swoim bezpieczeństwie.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!