Dziś Narodowe Święto Niepodległości

Podobnie jak w Polsce, cypryjska Polonia będzie dziś obchodzić Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą sejmową w 1989 roku i jest jednym z najważniejszych polskich świąt państwowych.

W tym roku obchodzona jest 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Polskie uroczystości na Cyprze rozpoczęły się już wczoraj – w przeddzień Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości tradycyjnie pamiętaliśmy o polskich uchodźcach na Cyprze.


Pod pomnikiem wzniesionym w 1941 roku w Kyrenii przy Kościele św. Elżbiety wieniec złożyli Ambasador RP Marek Szczepanowski, ojciec Zacheusz z Kościoła Katolickiego Świętego Krzyża w Nikozji oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Kulturalnego Polaków na Cyprze MALWA, pani Urszula Savvopoulou.

Kilka dni temu, w akcję „Szkoła do hymnu” włączyły się dzieci z Polskiej Szkoły na Cyprze w Limassol i Pafos. Szkoła na Cyprze była jedną z ponad 500. na świecie w których odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego.


Dziś Szkoła Języka Polskiego w Paralimni organizuje koncert piosenki patriotycznej na którym zaśpiewają dzieci przy akompaniamencie akordeonu Macieja Kielaka. Początek koncertu o godzinie 12:30 w IV Szkole Podstawowej w Paralimi (Δ’ Δημοτικό Σχολείο Παραλιμνίου).

O godzinie 16:30 w Kościele Świętej Katarzyny w Limassol odprawiona zostanie msza święta w języku polskim.

Także dziś w Nikozji, o godzinie 19:00 odbędzie się spotkanie okolicznościowe – koncert organizowane przez Ambasadora RP Marka Szczepanowskiego ,podczas którego zostaną wykonane popularne utwory między innymi polskich kompozytorów.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading