Dziś najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca

1 godzinę i 43 minuty potrwa najdłuższe od stu lat zaćmienie księżyca.

Noc Astronomiczna odbędzie się w Biskupstwie Tamasou i Orinis w Epsikopio, zorganizowanym przez Towarzystwo Astronomiczne i Instytut Fakasa. Rozpoczęcie zjawiska o godzinie 22:30. Wydarzenie dedykowane jest ofiarom pożarów w Grecji.

W dodatku data pełni i zaćmienia Księżyca zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum, czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi. Faza całkowita potrwa do godz. 00.13, ale potem czeka nas jeszcze faza częściowego zaćmienia, a więc „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia. Zaćmienie będzie częścią jeszcze jednego zjawiska astronomicznego: trzech wzajemnie powiązanych ze sobą zaćmień, w tym dwóch słonecznych, a pomiędzy nimi całkowitego zaćmienia księżycowego – Księżyc zmieni swoją barwę na krwistoczerwoną. Zaćmienie połączone z pełnią to nie tylko niezwykłe zjawisko na niebie, ale i wyzwanie dla naszych emocji.

Podczas fazy całkowitego zaćmienia światło słoneczne nie dociera do Księżyca bezpośrednio. Nasz satelita jest oświetlony przez rozświetloną na czerwono ziemską atmosferę. Podobne zjawisko obserwujemy podczas zachodu i wschodu Słońca – wyjaśnia popularyzator astronomii Karol Wójcicki dla TVN Meteo.

Rocznie na świecie może dojść do nawet trzech zaćmień Księżyca, jednak nie zawsze są one widoczne w Polsce. Do całkowitego zaćmienia dochodzi wtedy, gdy Księżyc znajdzie się całkowicie w obszarze stożka cienia całkowitego Ziemi i promienie słoneczne w ogóle nie dochodzą bezpośrednio do powierzchni Srebrnego Globu. Jest ona wtedy ciemna – trwa całkowite zaćmienie Księżyca. Kolejne takie jak to dzisiejsze spodziewane jest dopiero w 2123 roku.

Czekamy na Wasze zdjęcia! foto@cypr24.eu




Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading