fbpx

Dziś Green Monday

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Początek Wielkiego Postu na Cyprze znany jest jako Zielony Poniedziałek, a w Grecji jako Czysty Poniedziałek lub Poniedziałek Popielcowy. Niemniej jednak zwyczaj posypywania głowy popiołem nie jest tutaj znany. Święto to oznacza zarówno początek okresu religijnego, którego kulminacją jest Niedziela Wielkanocna, jak i początek wiosny.

Green Monday jest świętem państwowym, czyli dniem wolnym od pracy. Ten pierwszy dzień Wielkiego Postu, chrześcijanie powinni rozpocząć z czystym sercem i dobrymi intencjami, powinni pogodzić się ze swoim życiem poświęcić się bardziej świętemu i prawemu sposobowi życia. Jest to odpowiednik polskiej Środy Popielcowej.
Ponieważ uważa się, że Czysty Poniedziałek jest pierwszym dniem wiosny, Cypryjczycy zwykle obchodzą go raczej zajęciami na świeżym powietrzu i piknikami niż postem i modlitwą. Tradycje te są często nazywane kuluma (gr. κουλουμα), lecz co do znaczenia tego słowa, to zdania są podzielone wśród Greków.


Św. Augustyn:
“Nie wierzę, aby post wystarczył sam w sobie. Twoje wyrzeczenia będą dla ciebie owocne, jeżeli będziesz hojny dla innych.”


Tradycyjnie tego dnia wypieka się specjalny rodzaj chleba z sezamem, zwany lagana (gr. λαγάνα) , jada się oliwki, kałamarnice, ośmiornice, krewetki, zieleninę oraz tahini, taramas i hummus, a na deser chałwę. Pomimo wielkopostnego charakteru tego dnia, niektórzy Cypryjczycy korzystają również z okazji do grillowania mięsa.

Zgodnie ze zwyczajem ludzie spędzają ten dzień na świeżym powietrzu, organizując gry i zabawy w gronie rodziny i znajomych. Główną atrakcją tego dnia jest puszczanie latawców, które stały się symbolem Zielonego Poniedziałku. W tym okresie sprzedawcy latawców przeżywają istne oblężenie kupujących, a wystawy w sklepach uginają się od towaru. Można kupić tradycyjne latawce w kształcie rombu, a także takie nowoczesne w różnych kształtach, wzorach, rozmiarach i kolorach, latające węże i smoki, wiropłaty, balony i wszystko czego tylko dzieci zapragną. W miastach i na wsiach organizowane są imprezy plenerowe z tradycyjną muzyką i tańcami.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!