Dziś Green Monday (Καθαρή Δευτέρα)

Początek Wielkiego Postu na Cyprze znany jest jako Zielony Poniedziałek, a w Grecji jako Czysty Poniedziałek lub Poniedziałek Popielcowy. Niemniej jednak zwyczaj posypywania głowy popiołem nie jest tutaj znany. Święto to oznacza zarówno początek okresu religijnego, którego kulminacją jest Niedziela Wielkanocna, jak i początek wiosny.

Green Monday jest świętem państwowym, czyli dniem wolnym od pracy. Ten pierwszy dzień Wielkiego Postu, chrześcijanie powinni rozpocząć z czystym sercem i dobrymi intencjami, powinni pogodzić się ze swoim życiem poświęcić się bardziej świętemu i prawemu sposobowi życia. Jest to odpowiednik polskiej Środy Popielcowej.

Ponieważ uważa się, że Czysty Poniedziałek jest pierwszym dniem wiosny, Cypryjczycy zwykle obchodzą go raczej zajęciami na świeżym powietrzu i piknikami niż postem i modlitwą. Tradycje te są często nazywane kuluma (gr. κουλουμα), lecz co do znaczenia tego słowa, to zdania są podzielone wśród Greków.


Św. Augustyn:
„Nie wierzę, aby post wystarczył sam w sobie. Twoje wyrzeczenia będą dla ciebie owocne, jeżeli będziesz hojny dla innych.”


Tradycyjnie tego dnia wypieka się specjalny rodzaj chleba z sezamem, zwany lagana (gr. λαγάνα) , jada się oliwki, kałamarnice, ośmiornice, krewetki, zieleninę oraz tahini, taramas i hummus, a na deser chałwę. Pomimo wielkopostnego charakteru tego dnia, niektórzy Cypryjczycy korzystają również z okazji do grillowania mięsa.

Zgodnie ze zwyczajem ludzie spędzają ten dzień na świeżym powietrzu, organizując gry i zabawy w gronie rodziny i znajomych. Główną atrakcją tego dnia jest puszczanie latawców, które stały się symbolem Zielonego Poniedziałku. W tym okresie sprzedawcy latawców przeżywają istne oblężenie kupujących, a wystawy w sklepach uginają się od towaru. Można kupić tradycyjne latawce w kształcie rombu, a także takie nowoczesne w różnych kształtach, wzorach, rozmiarach i kolorach, latające węże i smoki, wiropłaty, balony i wszystko czego tylko dzieci zapragną. W miastach i na wsiach organizowane są imprezy plenerowe z tradycyjną muzyką i tańcami.

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading