Co roku, w dniu 20 maja, w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Morza.
Jego celem jest zaprezentowanie znaczenia mórz i oceanów w naszym codziennym życiu. Nam, mieszkańcom Cypru przyszło żyć nad Morzem Śródziemnym, wokół którego toczy się życie naszej wyspy. Morze daje nam wypoczynek i pożywienie, a często i pracę. Od wieków morze żywiło człowieka i zapewniało mu strawę, ochronę i zajęcie.
Morze Śródziemne czyli Morze Międzykontynentalne, to akwen wodny leżący pomiędzy Europą, Afryką i Azją. Jego powierzchnia ma około 2,5 mln km². Termin „Morze Śródziemne” pochodzi z łacińskiego słowa mediterraneus znaczącego tyle, co „w środku ziemi” lub „między lądami”. Średnia głębokość morza wynosi 1.438 m, a największa głębokość to 5.267 m – Calypso Głębokie na Morzu Jońskim.
Na zachodzie jest połączone Cieśniną Gibraltarską z Oceanem Atlantyckim, na wschodzie przez cieśninę Dardanele łączy się z morzem Marmara i dalej przez cieśninę Bosfor z Morzem Czarnym, zaś na południu, przez Kanał Sueski z Morzem Czerwonym i dalej z Oceanem Indyjskim.
Nad Morzem Śródziemnym leży ponad 20 państw, które w większości współpracują ze sobą w ramach Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego. Jest to platforma współpracy państw członkowskich Unii Europejskiej oraz 12 państw basenu Morza Śródziemnego, zainicjowana w Barcelonie w 1995 roku.
To śródlądowe morze jako jedyne na świecie otoczone jest lądami należącymi do trzech różnych kontynentów – Europy, Azji i Afryki. Jest siódmym co do wielkości morzem na świecie. Cała strefa śródziemnomorska charakteryzuje się specyficznym klimatem, roślinnością i krajobrazem ukształtowanym przez stare cywilizacje, które pozostawiły po sobie bogate pamiątki, wiele zabytków, a nawet całe miasta. Już przed tysiącami lat kwitły tu kultura i nauka, rozwijały się rolnictwo, rzemiosło, handel i żegluga.
Na Morzu Śródziemnym znajduje się 207 wysp. Najbardziej znane i popularne to Sycylia, Sardynia, Kreta, Malta, Korsyka, Majorka, Ibiza, Zakintos, Rodos i oczywiście nasz piękny Cypr, który jest trzecią co do wielkości wyspą tego morza. Silnie rozbudowana linia brzegowa oraz przyjemnie ciepła woda, której zasolenie wynosi 33-39% sprawiają, że turystyka nad Morzem Śródziemnym jest jedną z najprężniej rozwiniętych i rozwijających się nadal gałęzi gospodarki w krajach całego akwenu.
Morze Śródziemne ma nam wiele do zaoferowania, to zbiornik rozległy, obejmujący trzy zupełnie różniące się kontynenty, zarówno pod względem historii, jak i kultury. Znajdują się nad nim kraje wyznające takie religie jak katolicyzm, prawosławie, islam, judaizm i inne. Dały one podwaliny to rozwinięcia się różnorodnych cywilizacji bogatych w rozmaite obyczaje i tradycje. Co roku przyciągają one turystów, sprawiając, że turystyka śródziemnomorska rozwija się wyjątkowo dynamicznie i należy do najsłynniejszych na świecie.
Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że morze to nie tylko plaże i wypoczynek. To również skomplikowany ekosystem będący miejscem życia wielu unikalnych roślin i zwierząt. Dlatego też warto przypominać o takich problemach jak zanieczyszczenia wód i oceanów, konsekwencjach zmian klimatu czy efektywności wykorzystania zasobów morskich. Dzień Morza to również święto ludzi morza, którym morze zapewnia zatrudnienie zarówno na wodzie jak i na lądzie. Wiele ludzi poświęciło morzu całe swoje życie, a i wiele żyć morze zabrało.
Pamiętajmy o nich w tym szczególnie morskim dniu.
Zostaw swój komentarz: