Niech jasna Gwiazda prowadzi Cię przez życie podobnie jak prowadziła Trzech Króli – prosto do celu…
Dzień Objawienia Pańskiego zwane potocznie Świętem Trzech Króli, to chrześcijańska uroczystość mająca uczcić objawienie się Boga człowiekowi. Tego dnia wierni Kościoła Katolickiego wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. W początkach chrześcijaństwa i na Wschodzie w ten dzień obchodziło się nie tylko wspomnienie pokłonu mędrców, ale również Chrztu Pańskiego, przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej i Boże Narodzenie. To ostatnie obchodzi się do dziś 6 stycznia w kościele prawosławnym i jego odłamach.
Tego dnia, katolickim zwyczajem jest święcenie złota i kadzidła. Okadzanie domów i obejść ma znaczenie symbolicznego zabezpieczenia go przed chorobami i nieszczęściami. Zwyczajowo na drzwiach piszemy litery K+M+B oraz datę bieżącego roku. Utarło się, że litery te są skrótem od imion trzech mędrców przekazanych przez legendę średniowieczną: Kacpra, Melchiora i Baltazara, lecz ich znaczenie ekumeniczne to C+M+B , co jest skrótem od łacińskiego życzenia „Christus Mansionem Benedicat” (Niech Chrystus błogosławi temu domowi). Dzień ten jest również zakończeniem okresu Godów, który rozpoczyna się w pierwszym dniu święta Bożego Narodzenia, a jednocześnie początkiem karnawału.
W polskiej tradycji dzień ten jest czasem kolędowania przebierańców, którzy jako Trzej Królowie z towarzyszącymi im innymi postaciami odwiedzają okoliczne domy z życzeniami pomyślności lub ulicznych kolorowych orszaków i jasełek, połączonych ze wspólnym kolędowaniem rodziców i dzieci. Podobnie jest w Hiszpanii, Anglii, Austrii, na Łotwie, w Rumunii, Ukrainie, we Włoszech, a także Stanach Zjednoczonych, w Ekwadorze, Rwandzie, Republice Środkowoafrykańskiej i Demokratycznej Republice Konga oraz Meksyku.
W Prawosławiu, Objawienie Pańskie znane jest bardziej pod nazwą Epifanii (objawienie, ukazanie się) i jest jednym z 12 głównych świąt obchodzonych w roku liturgicznym. Święto wprowadzono na początku IV wieku na Wschodzie w celu wyparcia popularnego święta narodzin boga Aiona. Święto Epifanii zaczęto uznawać także za pamiątkę chrztu Jezusa w Jordanie. W wielu prawosławnych domach jada się wówczas wigilijną kolację, a od następnego dnia prawosławni kapłani odwiedzają domy wiernych. W czasie wizyt mają przy sobie wodę wyświęconą 6 stycznia.
W Grecji i na Cyprze Święto Epifania wiąże się także ze zwyczajem święcenia wód. 6. stycznia Papas (grecki kapłan) wrzuca do morza krzyż, za którym wskakują śmiałkowie uczestniczący w procesji po plaży. Zgodnie z tradycją, ten, kto wyłowi krzyż, będzie cieszył się zdrowiem i dostatkiem w nowym roku.
Na Cyprze jest to święto i dzień wolny od pracy, podobnie jak w Austrii, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, Liechtensteinie, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Finlandii, a od 2011 również w Polsce.
Zostaw swój komentarz: