Dziś Dzień Ziemi

Dzień Ziemi jest obchodzony 22 kwietnia i ma na celu pokazanie wszystkim mieszkańcom naszej planety jak ważna jest troska o środowisko.

Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Niezależnie od wyznawanej wiary czy przynależności etnicznej, wszyscy dzielimy między siebie tę samą planetę, która jest naszym wspólnym dobrem. W momencie kiedy Słońce przechodzi w Gwiazdozbiór Barana, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju (ang. Peace Bell).


Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej.


Celem światowego dnia ziemi zwanego również międzynarodowym dniem ziemi, jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.
Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.

Jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi w 1969r. wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego. Nie mniej jednak wypromowany zostały przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który widząc na własne oczy wyciek oleju w Santa Barbara w Kalifornii, tak bardzo chciał zwrócić uwagę mediów na ochronę środowiska, że wykorzystał do tego aktywność studentów. W sumie ponad 20 milionów przedstawicieli młodzieży wzięło udział w tym apelu. Rok później, w 1970r. odbyły się już oficjalne, pierwsze obchody Dnia Ziemi, w których wzięli udział studenci z dwóch tysięcy uczelni oraz dziesięciu tysięcy szkół.

Obecnie Święto Ziemi jest obchodzone w ponad 190 krajach i jest zawsze okazją do licznych manifestacji odnośnie poprawy warunków na Ziemi. W Polsce pierwsze obchody odbyły się w 1990 roku.

Dzień ziemi dał początek ruchom ekologicznym na światową skalę.
W 2007r. w Dniu Ziemi wzięło udział ponad miliard osób, co pokazuje, że mieszkańcy planety Ziemia coraz bardziej rozumieją, że trzeba walczyć o dobrobyt swojego jedynego domu, jaki ma cała ludzkość. Dzień ten ma również coraz bardziej liczne grono ambasadorów np. w 2000r. do zacnego ich grona dołączył Leonardon DiCaprio.
Sama kampania Międzynarodowego Dnia Ziemi staje się z roku na rok coraz bardziej medialna. W 2020r. hashtag #earthday został użyty aż 4,6 mln razy.

Wszystkich czytelników cypr24 zachęcamy do przystąpienia do akcji. Wrzucajcie w komentarzach zdjęcia swoich „śmieciowych” zdobyczy.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading