Dziś cypryjska Wielkanoc

Dziś radosny dzień – wszyscy weselą się z powodu Zmartwychwstania Pańskiego!

Niedziela Wielkanocna to czas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, wspólnej zabawy i jedzenia. Na podwórkach rozkłada się wielkie rożna, na których piecze się jagnięta. Wszędzie widać radość.

Oczywiście najpierw należy odwiedzić kościół.

Tego dnia nikt chyba nie używa słowa kalimera. Χριστὸς ἀνέστη! Christos anesti! Chrystus zmartwychwstał. Cieszą się wszyscy.

Ludzie ściskają się, całują i witają słowami  „Christos Anesti!” (Chrystus zmartwychwstał!). Odpowiedzią jest: „Alithos Anesti” (Naprawdę zmartwychwstał!). 

Towarzyskim spotkaniom towarzyszą też tradycyjne gry: wyścigi jaj, czyli kto pierwszy dobiegnie do mety i nie upuści jajka położonego na łyżce trzymanej w ustach, sakoulodromie – ściganie się do mety w pustym worku ziemniaków, przeciąganie liny, a także pokazy tradycyjnych tańców.

Ulice miast są puste – większość Cypryjczyków udaje się na wielkanocny odpoczynek w rodzinnych wsiach czy przepełnionych w tych dniach hotelach.

Wino i jedzenie – to dwa słowa, którymi można podsumować dzisiejsze świętowanie.

No i rodzina – tego dnia to ona jest najważniejsza.

Przypominamy, że zgodnie z dyspensą udzieloną przez Papieża Jana Pawła II, Katolicy na Cyprze obchodzą Święta Wielkiej Nocy wspólnie z Cypryjczykami czyli według kalendarza juliańskiego (dokładne wyjaśnienie tego zagadnienia znajdziecie tutaj).

Dokładny program uroczystości w Kościele Świętego Krzyża w Nikozji opublikowaliśmy tutaj.

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading