Jak dzielić się kulturą

W tym roku koniecznie musicie wybrać się do Pafos…

W 2017 roku Europejskie Stolice Kultury przeniosły się z Wrocławia i San Sebastian do duńskiego Aarhus i cypryjskiego Pafos.

W Aarhus wielka inauguracja z udziałem królowej Małgorzaty II odbyła się 21 stycznia. Miasto przeobraziło się podczas ceremonii w rozkołysane morze ze statkami wikingów i pochodami mieszkańców.

28/29 stycznia odbyła się z kolei inauguracja w Pafos. Widowisko na centralnym placu miasta nawiązywało do antycznego mitu. Opowiadało o Pigmalionie, który wyrzeźbił idealną kobietę Galateę. Statuę ożywiła boską mocą Afrodyta, poruszona uczuciem Pigmaliona. A ze związku rzeźbiarza z Galateą urodziła się Pafos, której imię nosi cypryjska stolica kultury.

W obydwu uroczystościach – w Pafos i Aarchus uczestniczyli przedstawiciele Wrocławia z prezydentem miasta Rafałem Dutkiewiczem i dyrektorem generalnym ESK 2016 Krzysztofem Majem. Polska delegacja symbolicznie przekazała tytuł Europejskiej Stolicy swoim następcom, wręczając Statuetkę Iglicy.

Oba miasta – Aarhus i Pafos prezentują się pod wspólnym hasłem: „Łączyć kontynenty – dzielić się kulturą”. Jednocześnie każde ma własne motto programowe. Motto Pafos: „Open Air Factory”, co bezpośrednio odnosi się do artystycznych działań w przestrzeni otwartej, a szerzej do otwartego myślenia, wymiany kulturowej i dialogu. Ta misja wynika z położenie miasta między Bliskim Wschodem i kontynentalną Europą.

Obecnie blisko 80-tysięczne Pafos, było stolica Cypru w czasach greckich i rzymskich. Miasto położone na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy, znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jego słynne zabytki to starożytne mozaiki z II i III w.n.e., pozostałości po rzymskim teatrze z II w. n.e., katakumby, kościoły bizantyjskie, zamek Lusignanów – Saranda Kolones. Miasto jest ważnym ośrodkiem turystycznym. Pafos w programie ESK zapowiada ponad 300 wydarzeń: koncertów, widowisk,


Źródło rp.pl
Skróty pochodzą od redakcji Cypr24

Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!