Dzieci także chorują na raka

Każdego roku diagnozuje się na Cyprze 42. nowe przypadki raka u dzieci

Dr Loizos Loizou, prezes Fundacji Elpida na Rzecz Dzieci Chorych na Nowotwory, przemawiał na konferencji prasowej, na której przedstawił dane dotyczące zachorowalności na raka oraz najnowsze dostępne metody leczenia.

Otwierając swoją prezentację, powiedział, że co trzy minuty na świecie umiera na raka jedno dziecko. Na Cyprze każdego roku pojawiają się 42 nowe przypadki raka u dzieci.

Powiedział, że na całym świecie rak jest największym zabójcą nieletnich niż wszystkie inne potencjalnie śmiertelne choroby dzieci razem wzięte.

Bogate kraje są odpowiedzialne za 20 procent światowych przypadków raka u dzieci, a wskaźnik wyleczeń sięga 80 procent. Resztę przypadków stanowią kraje słabiej rozwinięte, a wskaźnik wyleczeń waha się między 15 a 20 procent.

42 przypadki raka dziecięcego odnotowywane co roku na Cyprze stanowią 1,5 procenta wszystkich przypadków w populacji. Nieco częściej rak występuje u chłopców.

Na Cyprze rozmieszczenie nowotworów według rodzaju różni się od innych krajów, co jest przedmiotem trwających badań. Ostra białaczka jest tutaj najczęstszą postacią.

Najczęstsze formy raka wśród dzieci to: ostra białaczka (26,5 proc. przypadków), chłoniak (21,5 proc.), rak tarczycy (14 proc.) i guzy mózgu (11 proc.).

Mamy tylko prawdziwy trend wzrostowy w raku tarczycy, szczególnie u dzieci i nastolatków – głównie dziewcząt – w grupie wiekowej 15-19 lat. Wzrost jest rzędu 7,6 procent rocznie. – powiedział Dr Loizos Loizou
Jest to bardzo istotne i niepokojące, ponieważ liczba przypadków przerzutów rośnie. Nasze badania pokazują, że w przypadku przypadków przerzutów ich liczba wzrosła czterokrotnie w ciągu 10 lat.

Na szczęście te konkretne przypadki mają doskonały wskaźnik wyleczeń – 100 procent. 
Ale nie powinniśmy popadać w samozadowolenie.

Jeśli chodzi o wskaźniki przeżywalności raka, lekarz powiedział, że cztery na pięcioro dzieci na Cyprze przeżywa. Ostra białaczka limfoblastyczna ma wskaźnik przeżycia 86 procent, chłoniaki 95 procent, rak tarczycy i siatkówczak 100 procent, nerwiak niedojrzały 60 procent, a guzy mózgu 50 procent.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!