Na Cyprze udokumentowano sporadyczne przypadki gorączki denga.
Jak poinformowała w czwartek Cypryjskiej Agencji Informacyjnej (CNA) dyrektor ds. usług medycznych i zdrowia publicznego, dr Elizabeth Constantinou, na Cyprze udokumentowano sporadyczne przypadki gorączki denga.
Dr Constantinou podkreśliła, że ogólna częstość występowania przypadków gorączki denga na Cyprze nie jest szczególnie wysoka, co wskazuje, że zaobserwowane przypadki są na ogół powiązane z osobami powracającymi z zagranicy. Choć zauważyła brak pierwotnych infekcji w Republice, przyznała, że mogą one mieć miejsce, biorąc pod uwagę, że zgłaszanie gorączki denga nie jest obowiązkowe.
Dwa potwierdzone przypadki gorączki denga są obecnie leczone na Oddziale Specjalnym Zakażeń Szpitala Ogólnego w Nikozji. Przypadki te stanowią pierwsze przypadki gorączki denga na Cyprze i zbiegają się z rosnącymi obawami w Europie.
Gorączka denga to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa dengi, należącego do rodziny Flaviviridae, z rodzaju Flavivirus.
Występują cztery typy serologiczne wirusa, co ma znaczenie dla przebiegu choroby. Gorączkę krwotoczną denga wywołuje tylko serotyp 3 i 4.
Rezerwuarem wirusów jest człowiek, sporadycznie w łańcuchu epidemicznym biorą udział małpy, zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej i w Afryce Zachodniej. Wektorem zakażenia jest komar Aedes aegypti, rzadziej inne komary z rodzaju Aedes.
Nie ma możliwości przeniesienia zakażenia bezpośrednio z człowieka na człowieka. Niezbędny jest udział wektora.
W odpowiedzi na zapytania dotyczące poprzednich lat dr Constantinou ujawniła, że w zeszłym roku odnotowano tylko jeden przypadek.
Dr Constantinou podkreśliła, że większość osób zakażonych wirusem dengi nie wykazuje żadnych objawów. Objawy zazwyczaj obejmują łagodną gorączkę, ból głowy, złe samopoczucie i wysypkę w jamie ustnej wskazujące na infekcję wirusową.
„Bardzo niewielki odsetek przypadków objawia się poważnymi objawami klinicznymi i jest niebezpieczny dla organizmu” – dodała.
Jeśli chodzi o leczenie, dr Constantinou wyjaśniła, że zalecane podejście jest zachowawcze i obejmuje przyjmowanie dużej ilości płynów, leki przeciwgorączkowe i inne niezbędne środki wspomagające podstawowe funkcje. Wyjaśniła, że obecnie nie jest dostępne żadne specyficzne leczenie ani szczepionka.
Wirus dengi jest przenoszony przez ukąszenie zarażonego komara, szczególnie z rodzaju Aedes, zwłaszcza Aedes aegypti i Aedes albopictus (komara tygrysiego).
Zostaw swój komentarz: