Dwie osoby leczone z powodu gorączki denga

Na Cyprze udokumentowano sporadyczne przypadki gorączki denga.

Jak poinformowała w czwartek Cypryjskiej Agencji Informacyjnej (CNA) dyrektor ds. usług medycznych i zdrowia publicznego, dr Elizabeth Constantinou, na Cyprze udokumentowano sporadyczne przypadki gorączki denga.

Dr Constantinou podkreśliła, że ​​ogólna częstość występowania przypadków gorączki denga na Cyprze nie jest szczególnie wysoka, co wskazuje, że zaobserwowane przypadki są na ogół powiązane z osobami powracającymi z zagranicy. Choć zauważyła brak pierwotnych infekcji w Republice, przyznała, że ​​mogą one mieć miejsce, biorąc pod uwagę, że zgłaszanie gorączki denga nie jest obowiązkowe.

Dwa potwierdzone przypadki gorączki denga są obecnie leczone na Oddziale Specjalnym Zakażeń Szpitala Ogólnego w Nikozji. Przypadki te stanowią pierwsze przypadki gorączki denga na Cyprze i zbiegają się z rosnącymi obawami w Europie.

Gorączka denga to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa dengi, należącego do rodziny Flaviviridae, z rodzaju Flavivirus.
Występują cztery typy serologiczne wirusa, co ma znaczenie dla przebiegu choroby. Gorączkę krwotoczną denga wywołuje tylko serotyp 3 i 4.
Rezerwuarem wirusów jest człowiek, sporadycznie w łańcuchu epidemicznym biorą udział małpy, zwłaszcza w Azji Południowo-Wschodniej i w Afryce Zachodniej. Wektorem zakażenia jest komar Aedes aegypti, rzadziej inne komary z rodzaju Aedes.
Nie ma możliwości przeniesienia zakażenia bezpośrednio z człowieka na człowieka. Niezbędny jest udział wektora.

W odpowiedzi na zapytania dotyczące poprzednich lat dr Constantinou ujawniła, że w zeszłym roku odnotowano tylko jeden przypadek. 

Dr Constantinou podkreśliła, że większość osób zakażonych wirusem dengi nie wykazuje żadnych objawów. Objawy zazwyczaj obejmują łagodną gorączkę, ból głowy, złe samopoczucie i wysypkę w jamie ustnej wskazujące na infekcję wirusową.

„Bardzo niewielki odsetek przypadków objawia się poważnymi objawami klinicznymi i jest niebezpieczny dla organizmu” – dodała.

Jeśli chodzi o leczenie, dr Constantinou wyjaśniła, że ​​zalecane podejście jest zachowawcze i obejmuje przyjmowanie dużej ilości płynów, leki przeciwgorączkowe i inne niezbędne środki wspomagające podstawowe funkcje. Wyjaśniła, że ​​obecnie nie jest dostępne żadne specyficzne leczenie ani szczepionka.

Wirus dengi jest przenoszony przez ukąszenie zarażonego komara, szczególnie z rodzaju Aedes, zwłaszcza Aedes aegypti i Aedes albopictus (komara tygrysiego).


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!