W Centralnych Więzieniach odnotowywana jest rekordowa liczba zatrzymanych, co powoduje liczne problemy w ich normalnym życiu i pogłębia problem przeludnienia.
Dyrekcja Więziennictwa poszukuje rozwiązań, które złagodzą problem, jednak system jest obarczony ciągłym kierowaniem na karę pozbawienia wolności osób, które przebywają nielegalnie na Cyprze i są zamieszane w podobne przestępstwa. Niektóre rozwiązania są już dyskutowane, jednak problem narasta, a konsekwencje zaczynają być widoczne u skazanych, gdyż miejsca przeznaczone na organizację czas wolnego są wykorzystywane do akomodacji skazanych.
Według danych Zakładów Więziennych przedwczoraj w zakładzie penitencjarnym osadzono 805 osób więzienie natomiast zostało zaplanowane na osadzenie 424 osób.
Od lipca 2021 r. do połowy listopada na kary do 12 miesięcy więzienia za różne przestępstwa skazano około 300 osób. Spośród nich 67%, to cudzoziemcy, którzy zostali zatrzymani przez władze za próbę opuszczenia Cypru z fałszywymi lub autentycznymi dokumentami podróży, które jednak należały do innych osób.
Spośród cudzoziemców przebywających obecnie w więzieniach 85,6% zatrzymań dotyczy nielegalnego pobytu. W ten sposób system więzienny jest obciążony ludźmi, których normalnie nie powinno się zamykać, ponieważ w innych krajach za te przestępstwa nakładane są kary administracyjne.
ZOBACZ TAKŻE:
>>> Polak skazany na więzienie >>>
Dyrektor Centralnego Więzienia Anna Arystotelos jest zdania, że osoby, które znajdują się z sfałszowanymi dokumentami lub podszywały się podczas próby opuszczenia Cypru, należy aresztować, a jednocześnie należy wszcząć, a nie zakończyć procedury ich deportacji. Jak wyjaśniła pani Arystoteles, w więzieniach nie ma programów więziennych dla tych osób, ponieważ przebywają oni w więzieniu na krótki okres czasu (od 2 do 10 miesięcy), a zatem nie można wdrożyć żadnego programu wsparcia.
Oprócz problemów z przeludnieniem, istnieją inne kwestie związane z częścią ekonomiczną, ponieważ nieformalni imigranci, którzy są uwięzieni, potrzebują odzieży i podstawowych artykułów pierwszej potrzeby. Więzienia mają obowiązek zaopatrywania ich w artykuły pierwszej potrzeby, a każdy więzień kosztuje państwo około 100€ dziennie.
Zostaw swój komentarz: