Zapłaciła za grób dla męża, kupiła obok dla siebie. Po kilku miesiącach sprzedali jej miejsce wiecznego spoczynku komuś innemu…
Kobieta kupiła dwa groby obok siebie na nowym cmentarzu Talas w Pafos, aby w jednym pochować zmarłego męża, a w drugim spocząć na wieczność samemu.
Trzy miesiące po śmierci męża odkryła, że w sąsiednim grobie, który już kupiła od Rady Społeczności Talas, została pochowana… kolejna osoba!
Skarżąca uważa, że została oszukana przez Radę Gminy, gdyż zapłaciła za grób, który Władze Wspólnoty sprzedały także komuś innemu.
Ta niesamowita skarga trafiła do biura Rzecznika ds. Administracji i Ochrony Praw Człowieka, Marii Stylianou Lottidis.
Jak wynika z dochodzenia w sprawie skargi, Rada Społeczności Talas uznała popełniony błąd podjęła wysiłki w celu znalezienia rozwiązania.
Zalecono ekshumację męża skarżącej i pochowanie go w innej części cmentarza, gdzie istniałaby możliwość przyznania dwóch kolejnych grobów.
Należy podkreślić, że w przypadku przyjęcia tej propozycji ekshumacja nie mogłaby nastąpić wcześniej niż po upływie trzech do pięciu lat, bo tyle czasu zajmuje przekształcenie zwłok w relikt.
Propozycja ta została jednak odrzucona zarówno przez skarżącą, jak i jej syna.
Innym proponowanym rozwiązaniem było przyznanie skarżącej grobu bezpośrednio za grobem jej męża, lecz i ta propozycja nie została przyjęta.
Warto dodać, że po tym szczególnie tragicznym wydarzeniu Rada Gminy Talas podjęła decyzję o zaprzestaniu praktyki „przedsprzedaży” grobów, którą wprowadzono w celu szybkiego odzyskania kosztów budowy nowego cmentarza gminnego.
Po nieudanym znalezieniu kompromisowego rozwiązania rodzina skarżącego zwróciła się o zwrot całej kwoty, jaką zapłaciła za zakup obu grobów, jako minimalne zadośćuczynienie za cierpienie psychiczne spowodowane popełnionym błędem.
Rada Gminy uwzględniła żądanie rodziny zwrotu całej kwoty 1000 euro za oba groby, jednakże w międzyczasie skarżąca zatrudniła prawnika, który w piśmie do Rady Gminy oprócz zwrotu pieniędzy zażądał także o ekshumacji zmarłej osoby, która została przez pomyłkę pochowana w grobie zakupionym przez skarżącą, aby konkretny grób mógł wrócić w jej posiadanie.
Komisarz Administracyjny w swojej interwencji przyznaje, że „niewątpliwie błąd Rady Gminnej wywołał duże zaniepokojenie skarżącej”, zaznacza jednak, że Rada Gmin przyznała się do błędu i w związku z tym podjęła decyzję o zaprzestaniu praktyki przedsprzedaży grobów aby uniknąć podobnych błędów w przyszłości.
Zauważa również, że Rada Wspólnoty przedstawiła konkretne propozycje znalezienia rozwiązania i zatwierdziła zwrot kwoty 1000 euro, zgodnie z żądaniem skarżącej. Zaznacza jednak, że ekshumacja zwłok, co jest głównym żądaniem skarżącego, zgodnie z przepisami prawa, może nastąpić wyłącznie na mocy postanowienia sądu.
Wreszcie zaleceniem Komisarza Administracyjnego jest niezwłoczne wykonanie decyzji Rady Wspólnoty o zwrocie kwoty 1000 euro zapłaconej przez skarżącego za zakup dwóch kolejnych grobów na Cmentarzu Talas, jako minimalnego odszkodowania za niedogodności i udręki psychiczne, jakich doświadczyła.
Zostaw swój komentarz: