Ekolodzy wzywają do oprysków lasów – sosny są jedzone przez gąsienice
Ekolodzy zaapelowali o „interwencję powietrzną” w postaci opryskiwania sosen pestycydami, aby uchronić je przed gąsienicami korowodów sosnowych, które uszkadzają, a nawet zabijają sosny.
Północypryjska platforma ochrony środowiska poinformowała, że wcześniej zwróciła się z prośbą o spotkanie z „premierem” Unalem Ustelem, aby „omówić pilną potrzebę oprysków biologicznych z powietrza” i uzyskać jego poparcie dla przetargu na takie działania, ale nie otrzymała odpowiedzi.
W dokumencie wskazano, że opryski drzew sosnowych z powietrza powinny odbywać się każdego roku między wrześniem a grudniem i że „ w tym roku nie można przegapić sezonu oprysków ”.
Ich słowa potwierdził Cemal Mert, inspektor ochrony środowiska Cypryjskiego Stowarzyszenia Lekarzy Tureckich (KTTB), który stwierdził, że sosny na północy kraju nie były opryskiwane od trzech lat i z tego powodu przekroczony został „próg szkodliwości”.
„W wielu obszarach leśnych doszło do ogromnych zniszczeń, a owady rozprzestrzeniły się na tereny zamieszkane przez ludzi, w tym szkoły, koszary i parki, szkodząc ludziom i zwierzętom” – dodał.
Dodał, że „minister rolnictwa” Huseyin Cavus obiecał rozpocząć opryski z powietrza i że uzgodniono projekt protokołu w tej sprawie, ale następnie Cavus „odłożył” projekt na później.
„Chociaż jest jasne, że proces przetargowy powinien zostać zakończony pod koniec lipca lub najpóźniej na początku sierpnia, aby nie przegapić sezonu oprysków lotniczych… nie ma żadnych informacji o tym, że ministerstwo rolnictwa lub departament leśnictwa rozpoczęły jakikolwiek taki proces” – dodał.
Dodał również, że opryski z powietrza były prowadzone do 2020 r. , a skuteczność wyniosła 99 proc., ale w ciągu ostatnich trzech lat operacje te zostały „zakłócone”.
Gąsienice żywią się igłami sosen i w dużych ilościach mogą je poważnie ogołocić. Wiadomo również, że osłabiają drzewa, czyniąc je bardziej podatnymi na inne szkodniki i choroby.
Ponadto stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi ze względu na toksyczne włoski, które mogą powodować wysypki skórne, podrażnienia oczu i gardła oraz problemy z oddychaniem.
Wart dodać, że na obszarach kontrolowanych przez Republikę Cypryjską opryski wykonywane są regularnie.
Zostaw swój komentarz: