fbpx

Droga cypryjska biożywność

Żywność ekologiczna (w skrócie eko lub bio) to określenie żywności produkowanej metodami rolnictwa ekologicznego z dbałością o wyeliminowanie używania nawozów sztucznych i pestycydów.

Pomimo coraz większej liczby rolników zarejestrowanych na Cyprze jako EKO (w 2002 roku było ich 45 – teraz ponad 1250) ceny żywności ekologicznej na wyspie są bardzo wysokie. Na Cyprze uprawy ekologiczne stanowią jedynie 4,5% całości – są to głównie zboża, oliwki, winogrona a także owoce i warzywa.

Jak zauważają eksperci, wzrasta także ilość sklepów oferujących żywność ekologiczną. Niestety, nie wzrasta na nią popyt – jedynie 2-5% klientów kupuje żywność ekologiczną.

Niestety, koło się zamyka. Żywność ekologiczna jest droga nie jest więc kupowana przez konsumentów w związku z czym rolnikom nie opłaca się hodować więcej takiej żywności i z tego powodu jest ona w wyższych cenach.

Obniżeniu cen nie sprzyja także import tego typu żywności. Jest ona importowana głównie z Grecji, Niemiec, Włoch, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii i stanowi 90% dostępnej na Cyprze.

Jak rozwiązać ten problem – muszą pomyśleć tęgie głowy…

[bar group=”838″]


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!