Drastyczne ograniczenia w ruchu drogowym

Numer rejestracyjny pozwoli na jazdę samochodem tylko w określone dni miesiąca

Rząd obiecał, że wkrótce przedstawi „mapę drogową” dotyczącą rozwiązania problemu korków ulicznych ostrzegając jednocześnie, że Cypr może zapłacić dziesiątki milionów dolarów za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla z transportu.

W parlamencie minister transportu Alexis Vafeadis omówił z parlamentarzystami szereg rozważanych opcji.

Podczas dyskusji z parlamentarzystami, minister zwrócił uwagę, że przy około 750 000 pojazdach zarejestrowanych na Cyprze, dostępne drogi nie nadążają za wzrostem liczby samochodów.

Zdaniem ministra kluczową kwestią jest wzmocnienie transportu zbiorowego – jego zdaniem autobusy są najlepszą opcją. Promowanie podróży autobusowych i rowerowych nie tylko zmniejszy korki na drogach, ale także pomoże w osiągnięciu celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.

Jeśli nie osiągniemy tych celów, wkrótce będziemy musieli płacić zielone kredyty [uprawnienia do emisji dwutlenku węgla], które kosztują dziesiątki, jeśli nie setki milionów euro – powiedział posłom.

Powiedział, że nakładanie bezpośrednich ograniczeń na podróżowanie pojazdami takich jak zezwolenie pojazdom na jazdę tylko w określone dni tygodnia będzie ostatecznością – opcja ta jest jednak także brana pod uwagę.

Wśród omawianych pomysłów jest system „parkuj i jedź” czyli parking z połączeniami transportu publicznego, który umożliwia osobom dojeżdżającym do pracy i innym osobom udającym się do centrum miasta pozostawienie pojazdu i przesiadkę do autobusu, kolei lub wspólnego przejazdu w celu kontynowania podróży. W ciągu dnia pojazd jest pozostawiony na parkingu i odbierany po powrocie właściciela.

Minister wspomniał także o przygotowywanej obecnie ustawie, która pozwoli na szybkie usuwanie pojazdów, które uległy wypadkom kiedy kolizja nie wiąże się z obrażeniami. Pomogłoby to uniknąć korków, zwłaszcza w godzinach szczytu. Przypomnijmy, że teraz pojazdy muszą pozostać dokładnie w miejscu kolizji do czasu przyjazdu policji.

Zapytany o tramwaje dla komunikacji zbiorowej, minister powiedział, że wszystkie opcje są na stole – ale liczy się to, która opcja zadziała na Cyprze.

Zważymy koszty i podejmiemy odpowiednie decyzje. Rozwiązanie autobusowe ma pewną zaletę, ponieważ można je wdrożyć znacznie szybciej, podczas gdy tramwaj wymagałby ogromnej infrastruktury, więc nie chodzi tylko o koszty, ale także o czas – powiedział

Niestety minister nie zdaje sobie jednak sprawy z tego co tak naprawdę dzieje się na Cyprze. Z niektórych miejsc nadal autobusy odjeżdżają jedynie dwa razy dziennie i to w dni robocze: jeden rano a drugi po południu. Osoby pracujące na różne zmiany, nawet gdyby bardzo chciały, nie są w stanie dojechać do pracy – muszą więc jeździć samochodami…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!