Dozwolone poniżej lat 18.

E-papierosy, waporyzatory czy elektroniki mogą na Cyprze kupić wszyscy, nawet dzieci.

Beznikotynowe produkty do waporyzacji są łatwo dostępne, umieszczane są na kioskach obok kasy i oddzielone od innych wyrobów tytoniowych. Można je również spotkać w kawiarniach. Nieletni na Cyprze mają dostęp do papierosów bez nikotyny – przepisy dotyczące kontroli tytoniu z 2017 r. są w tej sprawie niejednoznaczne i sprzeczne.

Produkty te charakteryzują się atrakcyjnym opakowaniem o atrakcyjnej kolorystyce oraz różnorodnością owocowych smaków.


Waporyzator, potocznie nazywany vape, to urządzenie służące do odparowywania substancji do inhalacji. Można stosować substancje roślinne, zwykle konopie indyjskie, tytoń lub inne zioła lub mieszanki olejków eterycznych.


Jak poinformowano Phileleftheros, półtora roku temu Cypryjski Urząd ds. Zapobiegania Uzależnieniom zwrócił się do Wydziału Prawnego z prośbą o wydanie opinii na temat nowych wyrobów tytoniowych niezawierających nikotyny, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Na podstawie danych z europejskiego projektu badań ankietowych w szkołach na temat alkoholu i innych narkotyków (ESPAD) wydaje się, że 16. latkowie na Cyprze w 2019 r. ograniczyli używanie tradycyjnych papierosów i przestawili się na nowe wyroby tytoniowe, takie jak szisza i e-papierosy.

Pod względem palenia fajki wodnej Cypr jest na drugim miejscu. Na szczycie znajduje się Monako z 25%. Kolejne miejsca zajmują Cypr, Niemcy i Czarnogóra z wynikiem 21%, a następnie Bułgaria z wynikiem 19%.

Do używania e-papierosów przyznaje się na Cyprze 4,6% uczniów.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading