fbpx

Dowód czy paszport

Wielokrotnie pytacie nas w swoich wiadomościach jaki dokument tożsamości będzie Wam potrzebny na Cyprze. Postanowiliśmy rozwiać Wasze wątpliwości i jednoznacznie odpowiedzieć – wystarczy Wam dowód osobisty.

Jak sami wiecie Cypr należy do Unii Europejskiej. Zgodnie z przepisami unijnymi do przekroczenia granicy wystarczy Wam dowód osobisty, nie jest konieczny paszport. Podobnie jest z granicą Cypru ze strefą okupowaną. Do przekroczenia granicy z Cyprem Północnym także wystarczy dowód. Musicie jednak pamiętać, że na obszarze okupowanym nie pomoże Wam w przypadku jakichkolwiek problemów Konsul ani Ambasador (przeczytajcie tutaj). Rzeczpospolita Polska nie uznaje bowiem obszaru okupowanego jako kraju i nie posiada tam przedstawicielstwa.

Podobnie jest z przesyłkami pocztowymi – je także odbierzecie na podstawie dowodu osobistego.

Jeśli jednak chcecie załatwić “poważniejsze” sprawy urzędowe takie jak na przykład zarejestrowanie samochodu czy jego ubezpieczenie musicie posiadać Yellow Slip. To właśnie ten dokument legalizuje Wasz pobyt na Cyprze jako rezydenta. Co ciekawe, nie jest to dokument tożsamości w myśl prawa międzynarodowego – nie przekroczycie więc na jego podstawie granicy. Yellow slip jest dokumentem na którym znajduje się Wasz indywidualny numer, którego cypryjskie władze używają przy sporządzaniu jakichkolwiek innych dokumentów czy zezwoleń. Jak wyrobić Yellow Slip opisaliśmy dokładnie tutaj.

Mamy nadzieję, że wszystkie wątpliwości zostały rozwiązane. Nie musicie więc wydawać pieniędzy aby wyrobić paszport w Polsce. Co jest ważne, polskiego dowodu osobistego nie uda Wam się wyrobić w polskiej placówce konsularnej – tam wyrabiane są tylko paszporty.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!