fbpx

Dowód czy paszport czyli jak przejść na północ

Co uprawnia nas do przekroczenia granicy?

W krajach Unii Europejskiej, a do tych należy zarówno Polska jak i Cypr, do przekroczenia granicy wystarczy nam dowód osobisty. Co jednak zrobić aby przejść na strefę okupowaną, czyli Cypr Północny?

Jedno jest pewne, aby wyjść z Unii Europejskiej a to właśnie się dzieje przy przejściu na obszar okupowany, wystarczy nam dowód. Turecka Republika Cypru Północnego (KKRT) rządzi się swoimi prawami. Przez bardzo długi okres czasu aby przejść na północ potrzebny był paszport, jednak od mniej więcej 2010 roku przestano go wymagać i teraz wystarczy nam dowód.

Każde państwo jednak, a jakby nie było Cypr Północny jest samozwańczym państwem, ma prawo do niewpuszczenia na swoje terytorium dowolnej osoby i to bez znaczenia czy legitymuje się ona dowodem czy paszportem. Jedna z internautek napisała:

Wczoraj chciałam przekroczyć granicę i bez paszportu ani rusz

Oczywiście to stwierdzenie także jest prawdziwe. Urzędnicy graniczni są jak Bogowie – im wolno wszystko. Jeśli żądają paszportu przy wejściu do KKRT (a mają do tego prawo) mogą Was bez niego nie wpuścić. Inaczej jest po stronie cypryjskiej – w tym wypadku wystarczy dowód osobisty wystawiony przez któryś z krajów Unii Europejskiej lub kraju który zawarł odpowiednie porozumienie (m.in. Szwajcaria, Norwegia). Jak twierdzą internauci tego typu sytuacje mogą się zdarzyć raz na tysiąc przypadków.

Należy pamiętać, że Cypr Północny nie istnieje jako kraj i nie uzyskacie żadnej pomocy polskich przedstawicieli na jego terytorium (więcej tutaj). Internauci, którzy zwiedzili już terytoria okupowane ostrzegają, aby nie pozwalać wbijać w paszporty pieczątek wejścia i wyjścia z tego terytorium gdyż może się okazać, że pogranicznicy z innych krajów do których w przyszłości zamierzacie się wybrać mogą robić Wam problemy z przekroczeniem granicy po tym jak zobaczą pieczątkę z północy w Waszym paszporcie.

[bar group=”897″]


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!