Pamiętacie strajk generalny 26 stycznia? Sprawa nadal nie jest rozwiązana a jutro związkowcy zdecydują co dalej.
W czwartek związki zawodowe zbiorą się na wspólnym posiedzeniu, aby uzgodnić wspólne stanowisko w sprawie kompromisowej propozycji rządu dotyczącej kosztów utrzymania, nie wykluczając możliwości strajku. Sprawa jest „wałkowana” od czasu ostrzegawczego strajku generalnego, który odbył się 26 stycznia.
Cztery związki zawodowe uznały najnowszą propozycję rządową za niezadowalającą, ponieważ nie przywraca ona w pełni zasiłku na utrzymanie (CoLA).
W propozycji rządowej przewidziano odnowienie umowy przejściowej z 2017 r. na kolejne trzy lata i zwiększenie CoLA do dwóch trzecich wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Oznaczałoby to, że udział CoLA wzrósłby do 66,67% z obecnych 50%.
Jeśli chodzi o organizacje pracodawców, 35. osobowy zarząd Izby Handlowej (Keve) odbędzie się w środę o godzinie 16:00, a Federacja Pracodawców i Przemysłowców (Oev) spotka się w czwartek o godzinie 16:00.
Kryzysowe spotkanie – z udziałem związków zawodowych, pracodawców i ministra pracy – odbędzie się w piątek o godzinie 10:00. Wtedy strony związkowa i pracodwaców przedstawią swoje ostateczne stanowisko.
Podczas wydarzenia, które odbyło się w poniedziałek z okazji Międzynarodowego Święta Pracy, Panayiotou wyraził nadzieję, że wszystkie zaangażowane strony spróbują znaleźć rozwiązanie w sprawie CoLA.
Częściowa płatność CoLA została wznowiona w styczniu 2018 r., po jej zamrożeniu od lipca 2011 r. Na mocy porozumienia pomiędzy Ministerstwem Finansów a zainteresowanymi stronami, od tej pory CoLA jest wypłacane raz w roku (w styczniu) pod warunkiem, że drugi i trzeci kwartał poprzedniego roku fiskalnego rok rejestruje wzrost PKB.
W obecnym układzie stawka CoLA jest ograniczona do połowy rocznego wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.
Umowa przejściowa z 2017 roku wygasła z końcem ubiegłego roku. Związki zawodowe chcą nowej umowy podnoszącej dodatek indeksowany do 100%, natomiast pracodawcy chcą całkowitego zniesienia CoLA.
Związki twierdzą że nie zaakceptują nic innego, jak nowe porozumienie gwarantujące pełne przywrócenie CoLA, jeśli nie natychmiast, to przynajmniej stopniowo przez pewien czas.
Zostaw swój komentarz: