W minioną sobotę przed Pałacem Prezydenckim odbył się protest, w którym udział wzięli przedstawiciele związków zawodowych i innych organizacji, na rzecz zniesienia 12.procentowej kary nakładanej na osoby przechodzące na emeryturę w wieku 63 lat.
Protestujący maszerowali z gmachu związku zawodowego Pasydy do Pałacu Prezydenckiego, gdzie przekazano petycję.
Wiek emerytalny na Cyprze wynosi obecnie 65 lat.
Organizatorzy stwierdzili, że wyzwania stojące obecnie przed pandemią „są czynnikami, które z jeszcze większą intensywnością przywracają zapotrzebowanie społeczeństwa na zniesienie niesprawiedliwej 12.procentowej kary w emeryturach z ubezpieczeń społecznych”.
Wskazali na „warunki stworzone przez pandemię, wzrost bezrobocia i niezdolność wielu pracowników do powrotu na rynek pracy po długim okresie bezczynności całych sektorów gospodarki, opóźnienie włączenia młodych ludzi do rynku pracy i ciągłe przerwy w życiu zawodowym, zamykanie wielu małych i średnich przedsiębiorstw oraz narosłe problemy wielu samozatrudnionych pracowników. ” Wezwali do przywrócenia prawa do pełnych emerytur „na istniejących warunkach ustawowych do 63 roku”.
Wcześniej tego dnia szef związku zawodowego PEO, Pambis Kyritsis, powiedział że istnieją zawody – na przykład budowniczowie i hutnicy – którzy pracują 40 i 45 lat i którzy z powodu wysiłku fizycznego w wieku 60 lat nie są już w stanie pracować. W rezultacie, powiedział, otrzymują obniżoną emeryturę, co jest niesprawiedliwością.
Szef związku zawodowego SEK, Andreas Matsas, wezwał do dialogu w celu rozwiązania sprawy. Powiedział, że według jego związku zniesienie 12% kary nie powinno wiązać się tylko z fizycznie stresującymi zawodami.
Na początku miesiąca minister pracy Zeta Emilianidou powiedziała, że żądanie zniesienia korekty aktuarialnej dotyczącej wcześniejszych emerytur jest w rzeczywistości „żądaniem obniżenia wieku emerytalnego z 65 do 63 lat dla całej populacji”.
Minister powiedział, że korekta została błędnie określona jako 12-procentowa kara od emerytur, ponieważ była to korekta zależna od czasu, w którym dana osoba zdecydowała się odebrać emeryturę między 63 a 67 rokiem życia.
W 2012 roku jako 65 lat, zostały uwzględnione przepisy prawne, dzięki którym za każdy miesiąc gdy ktoś decyduje się na wcześniejszy pobór emerytury, emerytura jest obniżana o 0,5 proc. – powiedziała.
Emilianidou dodała, że korekta została wymuszona przez administrację AKEL w 2012 r., która dodała również rezerwy, aby od 2023 r. wiek emerytalny wzrastał o sześć miesięcy każdego roku i stopniowo osiągał 67 lat.
Zostaw swój komentarz: