fbpx

Dlaczego partner nie może przylecieć na Cypr?

Rzecznik Praw Obywatelskich Maria Stylianou-Lottides wezwała rząd do zmiany przepisów dotyczących przylotu na Cypr osób najbliższych.

Sprawa dotyczy praktycznego zakazu lotu między innymi dla podróżnych z Polski. Osoby, które nie należą do krajów kategorii A lub B, a chcą przyjechać na wyspę, mogą ubiegać się o specjalne zezwolenie, które wydaje specjalna komisja powołana przez ministerstwo spraw wewnętrznych. Kandydaci muszą być obywatelami lub rezydentami Cypru, krewnymi legalnego rezydenta lub małżonkiem. Cypryjskie prawo pomija jednak całkowicie osoby żyjące bez formalnego ślubu w związkach partnerskich a nieposiadających statusu rezydenta.

Maria Stylianou-Lottides zwróciła się z prośbą o zmianę przepisów w ten sposób, aby osoby żyjące w nieformalnych związkach także mogły być brane pod uwagę jako osoby bliskie.

Faktem jest, że w chwili obecnej jedynie małżonkowie legalnych rezydentów mogą bez problemu przylecieć na Cypr. Cypryjskie przepisy nie przewidują wyrażenia zgody na przylot osób niebędących w związkach jeszcze niesformalizowanych (przed ślubem) lub osób, które na ślub się po prostu nie zdecydowały.

O ewentualnej zmianie przepisów będziemy Was informować.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!