Okres kwarantanny na Wyspie Afrodyty można było uznać, za dar dla przyrody. Wpływy człowieka ograniczone do minimum, mało osób zakłócających spokój miejscowej faunie, ogólnie rzecz biorąc odpoczynek dla środowiska od rodzaju ludzkiego. Nic bardziej mylnego. Przemysł pracował bowiem pełną parą a śmieci, które na co dzień i tak widzimy, zastąpiły zużyte maseczki, rękawiczki, butelki po płynach i tym podobne. A wszystko to dumnie jest wyrzucane do morza.
Dlatego też, aby uświadomić ludzi o skali problemu władze Pafos, w porozumieniu z jedną z międzynarodowych firm farmaceutycznych postanowiły sfinansować instalację przypominającą rybę, do której można wrzucać wszelakiego rodzaju plastikowe śmieci, które zazwyczaj znajdują się na plaży. Phedonas Phedonos, burmistrz Pafos prosił mieszkańców o wsparcie tej inicjatywy. „Musimy być świadomi tego, że zasoby naturalne mogą się skończyć. Trzeba dbać o naszą planetę” – powiedział na ceremonii otwarcia „Recyclefish”, bo tak się owa instalacja nazywa.
Czy to typowy polityczny makaron na uszy, czy przemowa pełna szczerych intencji, nie można nie przyznać burmistrzowi racji. Co roku plaże na Cyprze są pełne wszelakiego rodzaju „pamiątek” pozostawionych przez turystów. Rok temu na plaży w Coral Bay miejscowe służby porządkowe mówiły wprost „Tego jest za dużo! Nie możemy tyle przerobić”. Skarżyli się na nagminne przypadki, gdzie turyści rzucali puszki, kubki po piwie czy butelki po napojach w krzakach…mimo że kosz był kilka kroków dalej.
Z powodu pandemii po prostu jedne śmieci (kubki i puszki właśnie) zastąpiły drugie, takie jak rękawiczki czy maseczki, które walają się nie tylko po plażach, ale głównie po ulicach cypryjskich miast. A stamtąd już blisko do morza, gdzie blisko 95% zanieczyszczeń to właśnie plastik.
Morza, które przecież w rankingach unijnych króluje jako jedno z najczystszych. Kto był nad Bałtykiem, ten wie, że czysta woda to skarb. Dla niej też przyjeżdżają turyści z całego świata. Może więc pora zacząć działać, by tego nie stracić? Zwłaszcza w tak głupi sposób.
Zobacz także
Polska edukacja na Wyspie Afrodyty
Zaktualizowano:
Działo się w polskiej szkole w Paralimni…
Zaktualizowano: