Czy te apele coś pomogą?

Ceny paliw znów skoczyły w górę – kolejne partie i stowarzyszenia apelują o obniżkę podatków

Związek zawodowy Isotita wezwał ministra finansów Makisa Keravnosa do obniżenia podatków od paliw w ostro sformułowanym liście otwartym.

W liście napisano, że paliwo stanowi „główny wydatek” gospodarstw domowych, ponieważ jest wykorzystywane zarówno do transportu, jak i ogrzewania, a wysokie ceny paliwa zmniejszają dochód rozporządzalny gospodarstw domowych. Zdaniem związku, obniżka podatku paliwowego pomogłaby zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw i umożliwiłaby im oferowanie konsumentom lepszych cen – pobudziłoby to turystykę, ponieważ turyści mieliby dostęp do tańszych podróży, co uczyniłoby Cypr bardziej atrakcyjnym kierunkiem.

Obniżka pomogłaby „ograniczyć” inflację i zwiększyć sprawiedliwość społeczną, ponieważ wysokie ceny paliwa nieproporcjonalnie wpływają na gospodarstwa domowe o niskich dochodach, które wydają większą część swoich dochodów na paliwo. Zdaniem związku wysokie ceny paliwa zachęcają ludzi do kupowania paliwa na północy, co z kolei „zmniejsza dochody Republiki Cypryjskiej z podatków” oraz „podważa bezpieczeństwo i stabilność” na wyspie.

Partie polityczne także wydały oświadczenia wzywające rząd do przywrócenia dotacji do paliwa, która została zniesiona 1 lipca , co spowodowało wzrost cen dla konsumentów o 8,3 centa za litr.

Disy stwierdził: „Uważamy, że można rozważyć przywrócenie środków na ograniczony okres, aby dać wytchnienie tysiącom gospodarstw domowych, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz osobom samozatrudnionym”. Partia także uwagę, że odpowiednia dyrektywa Komisji Europejskiej pozwala na utrzymanie w mocy nadzwyczajnych środków energetycznych, takich jak dotacja do paliw, do końca roku.

Sekretarz generalny Akel, Stefanos Stefanou, napisał list otwarty do prezydenta Nikosa Christodoulidesa, w którym stwierdził, że przewidywania rządu, że ceny nie wzrosną, okazały się nieprawdziwe. Stwierdził, że spadek konsumpcji „nie pozostaje bez związku ze spadkiem siły nabywczej gospodarstw domowych”, a zakończenie dopłat do paliw określił jako „przedwczesne i błędne”.

Edek również wydał własne oświadczenie, w którym stwierdził, że należy ponownie wprowadzić dotację, aby powstrzymać ludzi od zakupu paliwa na północy. Zdaniem partii dotacje do paliwa należy przywrócić, należy także „zaostrzyć kontrole na przejściach granicznych”, mając nadzieję, że mniej osób kupujących paliwo na północy przełoży się na większe wpływy z podatku paliwowego w Republice, które można będzie następnie przeznaczyć na dotacje.

Tylko czy te apele coś pomogą?


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading