fbpx

Czy ONZ nałoży sankcje na Turcję z powodu Cypru?

[dropcap]W[/dropcap] maju ubiegłego roku powstał niepokojący raport w sprawie agresywnego zachowania Turcji w okupowanej Famaguście we wschodniej części Morza Śródziemnego. Na 21 listopada zaplanowano głosowanie czy Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna wezwać do sankcji wobec Turcji za nieprzestrzeganie rezolucji z lat 1984 i 1992 i sporządzenie nowej rezolucji.

Trwająca już 44 lata okupacja wyspy według autorów raportu sprawia, że obywatele zapomnieli jak przed rokiem 1974 żyli w zgodzie. Pojawia się też bariera językowa. Należy jak najszybciej zareagować by ponownie wzbudzić zaufanie podzielonych społeczności. Rozmowy pokojowe niestety zawsze spowalnia Turcja.

36% terytorium Cypru jest okupowane przez turecką armię a to stanowi 70% potencjału gospodarczego. Listopadowe głosowanie może doprowadzić do międzynarodowych sankcji wobec Turcji. Wszystkie dotychczasowe postanowienia i nawoływania do przywrócenia porządku są przez Ankarę ignorowane.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

Jednak maski zostają…

Mieliśmy już nadzieję, że Cypr podąży śladem innych krajów – niestety tak się nie stało… Od 15 maja SafePass nie będzie już wymagany w centrach