Czy można polecieć do Turcji z Cypru?

Wycieczka do Turcji z Cypru jest możliwa, oczywiście z północnego Cypru…

Nasi czytelnicy zadają pytania, a my staramy się na nie odpowiadać. Jeden z nich zapytał czy Polak mieszkający na Cyprze może wybrać się na wycieczkę do Turcji w celu zwiedzenia tureckiej stolicy i czy to będzie legalne z punktu widzenia prawa cypryjskiego.

Problem trzeba rozłożyć na czynniki pierwsze.

Sam dojazd samolotem na lotnisko Ercan (bo to wyłącznie z tego nieuznawanego przez świat lotniska latają samoloty do Turcji) jest całkowicie legalny. Jest to taka sama trasa jak ta do Kyrenii czy Famagusty i władze Republiki Cypryjskiej na taką podróż zezwalają.

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, lotnisko Ercan nie jest uznawane przez świat jako port lotniczy – uznaje je jedynie władze Turcji i jedynie do tego kraju wykonywane są loty.

Jeżeli to Polak chce polecieć z Ercan do Turcji, nikt nie będzie mu robił z tym problemów. Po prostu kupuje bilet, wsiada w samolot i lecie. Oczywiście będzie musiał przejść przez kontrolę graniczną pomiędzy Cyprem Północnym oraz Turcją.

Jak informuje Ambasada RP w Turcji, aby wjechać na terytorium tego kraju, należy legitymować się paszportem lub dowodem osobistym (wyłącznie w celach turystycznych i tranzytowych, nie dłużej niż 90 dnia w okresie 180 dni). Ambasada nie informuje na swoich stronach internetowych czy w przypadku przylotu z Cypru Północnego wystarczy dowód czy obowiązkowy jest paszport.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, którzy podróżują do Turcji turystycznie na okres do 90 dni, nie muszą mieć wiz.

Teoretycznie, skoro Cypr Północny honoruje polskie dowody osobiste przy wjeździe oraz wyjeździe z obszarów okupowanych, podobnie powinno być w przypadku przekraczania granicy na lotnisku. To jednak tylko teoria – my radzimy wybrać się w taką podróż z paszportem.

Przypominamy, że Cypr nie utrzymuję żadnych stosunków dyplomatycznych z Turcją.

Nie udostępnione są żadne statystyki dotyczące podróży obywateli polskich ani innych krajów europejskich przez lotnisko Ercan. Pewne jest natomiast to, że wielu mieszkańców Republiki Cypryjskich posiadających paszporty innych krajów korzysta z możliwości lotów do Turcji właśnie z tamtejszego lotniska.

Znane są nam także przypadki obywateli Rumunii czy Bułgarii, którzy jeżdżą do swoich krajów samochodami korzystając z przepraw promowych łączących północ z Turcją…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!