fbpx

Czy można jechać na obszary okupowane?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Przejścia graniczne pomiędzy Cyprem a obszarami okupowanymi są zamknięte dla turystów.

Jednym z najczęściej powtarzanych pytań zadawanych przez naszych czytelników, jest to o spędzenie wolnego czasu lub urlopu na obszarach okupowanych – zwanych przez touroperatorów Cyprem Północnym. Sprzedają oni pobyty w hotelach na północnym Cyprze z przelotem na południe.

Powinniśmy po raz kolejny wyjaśnić – zgodnie z prawem międzynarodowym, takiego kraju jak Cypr Północny nie ma – są to obszary okupowane, które wprawdzie posiadają własne “władze” nie są jednak uznawane przez praktycznie żaden kraj z wyjątkiem Turcji. Przypominamy także, że na tamtym terenie nie działają żadne europejskie placówki dyplomatyczne (w tym polskie) nie możecie więc liczyć na ewentualną pomoc konsularną przebywając na terenach okupowanych.


W chwili obecnej, wszystkie przejścia graniczne pomiędzy obszarami okupowanymi a Cyprem są zamknięte dla turystów.


Aby dostać się do miejscowości znajdujących się na terenach okupowanych, należy przekroczyć granicę morską (w jednym z portów na północy) lub przylecieć samolotem na lotnisko Ercan – ten port lotniczy, który także nazywany jest “międzynarodowym” także, zgodnie z prawem międzynarodowym, nie posiada takiego statusu i jest nieuznawany przez międzynarodowe organizacje lotnicze i można na niego przylecieć tylko i wyłącznie z Turcji.

Przed wylotem na północ, należy wykonać test PCR, kolejny tuż po przylocie, a i tak zostaniecie skierowani na obowiązkową kwarantannę. Wyjątkiem są turyści, którzy mogą swój urlop spędzić tylko i wyłącznie w hotelu – tuż po przylocie, po wykonaniu testu PCR, zostaną przewiezieni do opłaconego przez nich hotelu z którego mają zakaz wychodzić przez cały pobyt. Plusem jest to, że w tym czasie nie muszą pozostać zamknięci w pokoju – mogą korzystać z całej infrastruktury hotelowej.

Niestety, nikt nie jest w stanie powiedzieć, kiedy “normalne” przejścia graniczne zostaną otwarte – sytuacja zmienia się z dnia na dzień.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!