Czy kota trzeba pielęgnować?

Koty w odróżnieniu od psów, wydawać by się mogło nie potrzebują aż tak dużo pielęgnacji.  

Świetnie samodzielnie radzą sobie z pielęgnacją, jednak w kilku zabiegach możemy mu pomóc. Wszelkie zabiegi pielęgnacyjne do których zaliczamy, wyczesywanie, obcinanie pazurków czy mycie zębów, uszu i przemywanie oczu, należy zacząć stosować, gdy kot jest mały. Wówczas nie będziemy mieli problemów z przyzwyczajeniem go w późniejszym wieku, co może być dużo trudniejsze.  

Małego jak i dorosłego kota, wato przyzwyczajać do zabiegów, stosując krótkie sesje zakończone nagrodą. U kotów dorosłych proces może przebiegać znacznie wolniej niż u kociąt, a początki bywają trudne. 

Pielęgnacja kociego futerka 

Kot świetnie dba o czystość futra, wylizując je, połyka podczas toalety włosy, które w przewodzie pokarmowym zbijają się w kule i wywołują dolegliwości, a w skrajnych przypadkach mogą zatkać jelito i przyczynić się do śmierci zwierzęcia. Dlatego czesanie należy do najważniejszych zabiegów, zwłaszcza u kotów długowłosych. 

Kule z włosa usuwają się samoistnie, gdy podajmy kotu suchą karmę, która zawiera włókna ułatwiają procesy wydalania włosów i zapobiegają zaleganiu w układzie pokarmowym.  

Inaczej będziemy pielęgnować futro kota krótkowłosego a długowłosego. 

Koty krótkowłose wystarczy przeczesać raz na tydzień lub na dwa tygodnie. Najlepiej używać zgrzebła z miękkimi końcówkami i metalowym grzebieniem o gęstych zębach lub szczotki z włosia lub gumowej. Po szczotkowaniu można też przetrzeć sierść irchową szmatką, wówczas będzie błyszcząca. 

Koty nieposiadające podszerstka lub jego małą ilość, czyli krótkiej, gęstej i miękkiej warstwy futra, która znajduje się pod okrywą włosową, mogą być czesane samą szczotką z włosia, irchą lub wilgotną dłonią. Koty z duża jego ilością, potrzebują zabiegu furminatorem, przyrząd o gęstych zębach, stosujemy go tylko raz w tygodniu.  

Pielęgnacja futra kociego także zależy do rasy. Przy kotach wymagających intensywnej pielęgnacji musimy się zaopatrzyć w odpowiednie narzędzia. 

Koty balijskie o jedwabistym, półdługim futrze wystarczy przeczesać grzebieniem lub szczotką z włosia raz na tydzień. 

Koty syberyjskie o bujnym podszerstku, potrzebują częstego wyczesywania, aby nie powstały kołtuny, które bardzo ciężko usunąć co jest bolesne dla kota.  

Koty półdługowłosy, należy wyczesywać grzebieniem do rozczesywania włosów lub zgrzebłem szczególnie w okolicy szyi, piersi, brzucha i uda Gdy sierść się plącze lub skleja warto użyć suchego szamponu dla kotów, który ma konsystencję pudru.  

Koty perskie są jednymi z najbardziej wymagających i powinny być wyczesywane codziennie. Do czesania używamy grzebienia dwustronnego, który po jednej stronie na gęste zęby a po drugiej rzadkie. Możemy też używać szczotki z włosia od czasu do czasu furminator, a ponadto małą szczoteczką np. do zębów czeszemy futerko w okolicach oczu.  

Pielęgnacja pazurków  

Właściciele kotów, które nie wychodzą na zewnątrz, powinni zapatrzyć się w drapak.  

Posiadanie go jednak nie oznacza, że nie powinniśmy sami obcinać kotu pazurów. Gdy są one za długie podczas drapania, mogą się zahaczyć i wyrwać, co jest bardzo bolesne dla zwierzaka.  

Do przycinania pazurków, musimy używać wyłącznie przeznaczone do tego celu narzędzia, zabronione jest używanie przyrządów dla ludzi. Pazurki obcinamy specjalnymi nożyczkami,  

obcinaczkami, gilotynkami do kocich pazurów. 

Koty raczej nie przepadają za tym zabiegiem, dlatego przygotuj je do niego.  

  • Najpierw przyzwyczaj kota do tego, że będziesz trzymać jego łapki 
  • Później przejdź do naciskania opuszka, aż wysunie się pazur. Koci pazurek ma dwie strefy, tą bliższa łapy w kolorze różowym która jest bardzo ukrwiona i unerwiona  

Nie wolno go obcinać 

  • Obcinamy tylko białą końcówkę, która jest nieunerwiona 
  • Posadź kota wygodnie na swoich kolanach, wybierając spokojne miejsce 
  • Najlepiej wybrać moment, kiedy kot jest zmęczony i senny 
  • Dopiero wtedy możesz zacząć obcinać pazury  
  • Cięcie rób zdecydowanie jednym ruchem pod kątem prostym 
  • Nie musisz obcinać mu od razu pazurków na 4 łapkach, jeżeli zaczyna się niecierpliwić podziel zabieg na kilka sesji 
  • Nie zapomnij nagradzać swojego pupila po każdym zabiegu smakołykami 

Kocie ząbki jak o nie dbać 

Prawie każdy kot ma problemy z zębami. Stany zapalne jamy ustanej to skupisko bakterii, które wędrują po organizmie i mogą doprowadzić do innych chorób. 

Najczęstszym problemem jest odkładający się kamień nazębny, który tworzy się w postaci żółtego nalotu – płytka bakteryjna. Następnie płytka narasta, jest twardsza i grubsza, a kot zaczyna mieć problemy z jedzeniem. Przy dużej ilości kamień napiera na dziąsła i może wywołać stan zapalny. 

Podstawą higieny jest odpowiednia dieta. Podawanie suchej karmy powoduje mechaniczne ścieranie kamienia. Na rynku znajdziesz karmy, które posiadają w swoim składzie składniki pozwalające zwalczyć bakterie powstające w jamie ustnej i tworzące płytkę nazębną, a przy okazji odświeżający oddech.  

Czasem warto podać kotu surową kość mięsną. Podczas jedzenia oddziela mięso od kości, rozdrabniając je, jedząc także takie elementy jak chrząstki czy ścięgna i skutecznie czyści zęby. Oprócz kości świetnie sprawdzają się także dość twarde, poprzerastane kawałki mięsa. 
 

Czasami jednak musimy sięgnąć po specjalną szczoteczkę i pastę do zębów przeznaczoną dla kotów. Na rynku znajdziesz sporo taki produktów, w formie żelu lub pasty. Preparat możemy nałożyć na wacik lub szczoteczkę.  

Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, musimy przyzwyczaić kota do takich czynności.  

  • Zaczynamy do przyzwyczajenie kota, aby otworzył pyszczek, poprzez delikatne naciskanie boków, na łączeniu szczęki z żuchwą i podnosimy górną wargę, aby odsłonić zęby  
  • Nie zapominaj o nagradzaniu kota smakołykami  

Uszy i oczy kocie  

W uszach kocich pojawia się brązowa wydzielina, dlatego regularnie należy kontrować ich stan. Gdy zauważysz duża ilość, należy skontaktować się z weterynarzem, ponieważ może to świadczyć o pojawieniu się świerzbowca.  

  • Nie używaj patyczków do uszu, chyba że do czyszczenia najbardziej zewnętrznej części 
  • Nie czyść zbyt głęboko, aby nie uszkodzić przewodów słuchowych 
  • Nadmiar woskowiny można czyścić preparatem przeznaczonym do higieny uszu zwierząt 
  • Możesz zakroplić niewielką ilość płynu czy żelu do małżowiny, po czym rozprowadzić go palcem, możesz użyć też wacika 
  • Do przemywania oczu należy używać soli fizjologicznej lub preparatów okulistycznych   

Czysty, zadbany kot to kot zdrowy i szczęśliwy – pamiętaj jednak, żeby zabiegi higieniczne przeprowadzać systematycznie, a także wykonywać je w taki sposób, który będzie przyjemny i niestresujący dla zwierzaka. 

Jeśli szukasz dobrej karmy dla swojego kota odwiedź stronę: https://www.foodfor.pet/category/cats/ 

Dla Naszych czytelników mamy rabat 15%. Kod rabatowy do wykorzystania na stronie sklepu www.foodfor.pet to: cypr24 


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading