fbpx

Czy jesteśmy gotowi na kolejny sezon bez rąk do pracy?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Pomimo starań pani Minister Pracy, które doprowadziły do przyspieszenia procesu zatrudniania osób ubiegających się o azyl polityczny, wciąż jeszcze nie rozwiązano problemu znalezienia zasobów ludzkich, z jakim borykają się dziesiątki firm.

Brak personelu określany jest teraz jako problem numer jeden, z jakim boryka się obecnie hotel i szeroko pojęta branża turystyczna.

W przyszłym roku, w którym perspektywy dla turystyki są jeszcze lepsze, Cypr nie będzie w stanie obsługiwać gości.

Problem jest ponadczasowy, ale zaostrzył się przez pandemię. Dotyczy szczególnie zawodów pomocniczych w hotelarstwie, ponieważ wielu członków społeczności odeszło, a ze względu na długi okres zamknięcia hoteli, wielu pracowników zdecydowało angażować się w inne dziedziny i zawody. Bez rozwiązania problemu nowy rok będzie jeszcze trudniejszy, a Cypr nie będzie mógł sprostać jakości oferowanych usług, a to jest wymogiem Narodowej Strategii Turystyki. .

Należy natychmiast  zrewidować strategię zatrudnienia cudzoziemców z krajów trzecich,  a zmiana ta musi nastąpić szybko, ponieważ będzie wymagała od pięciu do sześciu miesięcy szkolenia dla nowych pracowników. 


Hotelarstwo cierpi na braki w personelu, ale problemem zdecydowanie nie są pensje, które są przyzwoite po ustaleniu w roku 2019 płac minimalnych w tej branży. 


Istnieje też jednak duży niedobór siły roboczej we wszystkich sektorach działalności gospodarczej oraz w zawodach takich jak pracownicy produkcyjni, robotnicy niewykwalifikowani, robotnicy zmianowi, tragarze, sprzątaczki, pomoce kuchenne,  kelnerki. W związku z powyższym  ostateczna modyfikacja strategii i kryteriów zatrudniania pracowników zagranicznych, równego traktowania firm, czy też wdrożenia układu zbiorowego poprzez związki zawodowe są konieczne i pilne.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!