Czy dokument od pracodawcy musi być odnawiany?

Skontaktował się z nami czytelnik, któremu policjanci zakwestionowali ważność dokumentu wystawionego przez pracodawcę.

Jak poinformował nas czytelnik powód zakwestionowanego dokumentu był błahy – był wystawiony miesiąc temu. Zdaniem kontrolującego funkcjonariusza policji, taki dokument powinien być odnawiany raz w tygodniu. Na szczęście policjant w tym wypadku nie wystawił mandatu, pouczył jednak naszego czytelnika, że przy następnej kontroli gdy zostanie okazany stary dokument zostanie on ukarany mandatem w wysokości 300€.


W opublikowanych dekretach nie ma mowy o cotygodniowym „odświeżaniu” zaświadczeń od pracodawcy.


Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z komendą główną policji w Nikozji. Oficer prasowy cypryjskiej policji, podczas rozmowy telefonicznej, zaprzeczył, że wprowadzono nowe wymagania dotyczące dokumentów zezwalających na przemieszczanie się zarówno z jak i do pracy. Potwierdził jednocześnie nasze wcześniejsze informacje, że dekret Ministra Zdrowia nie wymaga „odnawiania” zaświadczeń.

Jeżeli więc, policja próbuje Was ukarać za brak „odświeżonego” dokumentu macie prawo odmówić przyjęcia mandatu – sprawa, pod warunkiem, że policjant nie wycofa się z ukarania, trafi do sądu a ten, zgodnie z obowiązującymi przepisami, odstąpi od wymierzenia kary po przedstawieniu dowodów na to, że faktycznie jesteście pracownikiem i macie prawo poruszać się na podstawie wystawionego druku.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, z jakiego powodu funkcjonariusze policji wymagają „odświeżania” zaświadczeń. Być może jest to spowodowane po prostu nadgorliwością lub niezrozumieniem przepisów. Przypomnijmy, że pracownicy firm muszą co tydzień wykonywać testy na obecność koronawirusa i stąd to nieporozumienie.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!