fbpx

Czy cypryjskie testy zwalniają z kwarantanny w Polsce?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Zapytaliśmy u źródła, czyli w Komendzie Głównej Straży Granicznej, czy szybkie testy antygenowe przeprowadzane na Cyprze zwalniają z obowiązkowej, 10. dniowej kwarantanny.

Odpowiedzi na nasze pytanie udzieliła Pani ppor. SG Anna Michalska:

Od 23 stycznia br. z kwarantanny, po przekroczeniu granicy Polski, są zwolnieni podróżni, którzy na granicy przedstawią funkcjonariuszowi Straży Granicznej negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.  Wynik testu musi być sporządzony w języku polskim lub angielskim, nie może być starszy niż 48 godzin  i co najważniejsze wynik testu musi jednoznacznie wskazywać, że dany podróżny nie jest zakażony wirusem SARS-CoV-2, czyli test musi być spersonalizowany. Jeżeli wynik testu spełnia te kryteria, to nie ma znaczenia, że został wykonany w mobilnych punktach.


Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu po przylocie z Cypru należy okazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej podczas odprawy paszportowej.


Test w kierunku SARS-CoV-2:

  • w chwili przekraczania granicy z Polską wynik testu nie może być starszy niż 2 doby licząc od momentu uzyskania wyniku tego testu,
  • powinien zostać wykonany za granicą przed powrotem/wjazdem do Polski (test wykonany w Polsce jeszcze przed wyjazdem za granicę, nie zwalnia z kwarantanny przy powrocie z zagranicy, jeśli upłyną od tego czasu 2 doby),
  • wykonanie komercyjnego testu już po wjeździe do Polski nie zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 22 650 25 33 w godz. 7:25 do 15:00 od poniedziałku do piątku, całodobowo pod nr telefonu: 22 650 60 60, 602 220 181 lub na stronie https://www.gov.pl/web/gsse-warszawa.

Jeżeli natomiast lecicie z Cypru z przesiadką w jednym z krajów strefy Schengen (Cypr do niej nie należy) Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie informuje, że możecie dołączyć wspomnianą dokumentację do Karty Lokalizacji Pasażera lub przesłać na adres [email protected], z wyraźnie zaznaczonym numerem rejsu, kierunkiem i datą przylotu.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!