Czy Cypr mógł postąpić inaczej?

Prezydent Ukrainy za pośrednictwem internetu przemówił przed Prezydentem Republiki Cypryjskiej oraz członkami Parlamentu.

Prawdopodobnie wszyscy czekali na poruszenie sprawy cypryjskiej, tureckiej okupacji na wyspę, ale nie doszło do tego tematu z powodów technicznych.  Połączenie zostało przerwane. 

Z pewnością stanowisko Zelenskiego w tej sprawie bardzo ciekawi cypryjskich polityków.  Pamiętamy, że Cypr, jako członek Unii Europejskiej, od pierwszej chwili pospieszył z potępieniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zamykając jednocześnie przestrzeń powietrzną Cypru dla rosyjskich samolotów, wykluczając rosyjksie statki z cypryjskich portów wykluczając w ten sposób rosyjskich turystów z Republiki. Cypryjskiej. 


Wołodymyr Zełenski (Volodymyr Zelenskyy) wygłosił przemówienie przed cypryjskim parlamentem 7 kwietnia. Wcześniej, za pomocą łączy intenetowych przemawiał także przed deputowanymi w innych krajach, między innymi w Polsce.


Ale czy Cypr mógł zająć inne stanowisko wobec Ukrainy? Bo na tym skupia się dyskusja wewnątrz kraju, ponieważ już zaczynają się pojawiać  szkody, jakie zostaną wyrządzone gospodarce, turystyce, i stosunkom Cypr-Rosja. Każdy obywatel Cypru pokryje koszt tej wojny. Ceny paliw już wywołują zawroty głowy. 

Ale kto jak nie okupowany od 1974 roku kraj zrozumie Ukrainę najlepiej? 

Turcja, nie zajmując jasnego stanowiska, stara się wyjść obronną ręką z konfliktu zachodnio-rosyjskiego, jednocześnie próbując wykorzystać  decyzje Cypru na rzecz korzyści okupowanych terytoriów, czy to w turystyce, czy w kwestii cypryjskiej.

Potępienie rosyjskiej inwazji przez Republikę jest zrozumiałe, ale jest to także strzał we własne stopy, bo Rosyjscy turyści, o ile w tym roku zdecydują się na urlopy, wydadzą swoje pieniądze tam gdzie na nich czekają, a są to między innymi Turcja i okupowany Cypr. 


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!