fbpx

Czekają nas zmiany w podatkach?

Minister Finansów zapowiedział reformę podatkową, zapowiada jednak, że nie będą one wyższe…

Dobra informacja jest taka, że zmiany nie wejdą w życie szybko. Zdaniem przedstawicieli ministerstwa pierwszych zmian można spodziewać się dopiero w 2023 roku.


Minister Finansów Constantinos Petrides zapowiedział w parlamencie zmiany w podatkach – czeka nas “cypryjski ład’?


Co się zmieni?

Ministerstwo transportu planuje podwyższenie podatku dochodowego dla firm z 12,5% do 15%. Ten sam minister jeszcze nie tak dawno twierdził, że ustalenia międzynarodowe nie dotkną Cypru – teraz zmienia front i mówi, że jest to zgodne z międzynarodowym porozumieniem.

Po około 20 latach reforma podatkowa jest koniecznością – powiedział minister w parlamencie

Kwestie podatkowe będą rozpatrywane „holistycznie” w ramach szeroko zakrojonej reformy. Oprócz podwyżki podatku od osób prawnych, rząd przyjrzy się także obniżeniu lub zniesieniu 17,5% podatku od dywidend, 30-procentowego podatku od zysków z odsetek oraz 350€ rocznej opłaty nakładanej na firmy.

ZOBACZ TAKŻE:
>>> Rezydencja podatkowa na Cyprze >>>

Co ciekawe, w reformie podatkowej uwzględniona zostanie także możliwość zmiany stawek podatku VAT. Unijna dyrektywa, która ma zostać zatwierdzona w marcu, dałaby każdemu państwu członkowskiemu swobodę zmiany stawek VAT, zwłaszcza w przypadku produktów i usług związanych ze zdrowiem publicznym, a także z transformacją ekologiczną i cyfrową.

Celem reformy jest wzmocnienie konkurencyjności gospodarki cypryjskiej i Cypru jako centrum biznesowego, zmniejszenie niesprawiedliwości podatkowej, zwiększenie przejrzystości, uproszczenie systemu podatkowego i zmniejszenie obciążeń administracyjnych

Minister jest optymistą. Musimy jednak pamiętać, że od projektu do jego realizacji minie jeszcze sporo czasu.

Ciekawe jedynie w jaki sposób zareaguje cypryjski biznes.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie: