Czeka nas wysyp nowych tras?

Rząd się złamał pod naciskiem opinii publicznej i nadal będzie dopłacał do połączeń lotniczych aby były rentowne.

W środę rząd zatwierdził plan zachęt dla linii lotniczych o wartości 165 milionów euro na lata 2023-2027, który ma przyciągnąć do 13,7 miliona odwiedzających, zaproponowany wspólnie przez ministerstwa transportu i finansów. Plan będzie współfinansowany przez ministerstwo transportu i operatora lotnisk Hermes Airports Ltd.

Wdrożenie planów motywacyjnych w latach 2012-2022 było niezbędnym narzędziem w wysiłkach na rzecz rozwoju cypryjskiej łączności lotniczej i miało na celu przede wszystkim rozwój nowych tras i wzrost ruchu pasażerskiego, podało w komunikacie ministerstwo.

W czasie funkcjonowania programu opracowano 113 nowych tras, ruch pasażerski wzrósł z 7,3 mln pasażerów w 2011 r. do 11,3 mln w 2019 r., z dodatkowymi 67 mln euro przychodów dla państwa w ramach umowy koncesyjnej.

Nowy plan motywacyjny jest kontynuacją odpowiednich umów handlowych realizowanych na lata 2012-2022 z udziałem operatora portu lotniczego (Hermes Airports Ltd) oraz ministerstwa transportu na podstawie odpowiednich umów handlowych.

Rząd pokryje 49% kosztów projektu, a Hermes 51%. Operator nadal będzie płacić opłatę koncesyjną w wysokości 32,38% więc koszt dla Cypru zostanie obniżony 27%.

Celem na kolejny okres jest dalsza poprawa połączeń lotniczych kraju poprzez rozwój nowych tras, utrzymanie i rozwój istniejących, wydłużenie sezonu turystycznego, ale także odbudowę transportu lotniczego po skutkach pandemii, wojny na Ukrainie i wyzwania stojące przed lotnictwem w dzisiejszym konkurencyjnym i zmieniającym się środowisku.

Konkurujące porty lotnicze na całym świecie wdrażają podobne plany motywacyjne, niewdrożenie planu motywacyjnego przez cypryjski porty lotnicze mogłaby spowodować znaczną utratę linii lotniczych, pasażerów i dochodów netto dla państwa i całej gospodarki.

Oczekuje się, że wdrożenie nowego planu motywacyjnego przyniesie 52% wzrost liczby pasażerów z około 9 mln w 2022 r. do 13,7 mln w 2027 r. oraz dodatkowe 56,9 mln euro przychodów netto dla państwa dzięki koncesji kontrakt.

Może pojawią się nowe połączenia ze Szczecina, Poznania a może nawet z Radomia…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading