fbpx

Czeka nas trzęsienie ziemi?

Zdaniem niektórych specjalistów, w ciągu najbliższych sześciu miesięcy Cypr nawiedzi potężne trzęsienie

Eksperci nie wykluczyli możliwości potężnego trzęsienia ziemi, które wstrząśnie Cyprem w ciągu najbliższych sześciu miesięcy – powiedział Philenews były szef Departamentu Badań Sejsmologicznych Kyriacos Solomis, dodając, że nie przekroczy ono 6,5 stopni w skali Richtera. Ryzyko trzęsienia jest związane z „Łukiem Cypryjskim” – odpowiedzialnym za trzęsienia ziemi na całym obszarze Cypru – zostało również potwierdzone przez profesorów sejsmologii Costasa Papazachosa i Efthymiosa Lekkasa.

Odmienne podejście przyjął jednak dyrektor Departamentu Służby Geologicznej Christodoulos Hadjigeorgiou, który uważa, że trzęsienia ziemi, które wystąpiły w tym tygodniu na łuku anatolijskim, mogą ograniczyć wpływ „łuku cypryjskiego”.

Ewentualna aktywność sejsmiczna w regionie Cypru może wynikać z przebudowy, jaka ma nastąpić w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji.

Solomis zasugerował, że w ciągu ostatnich 150 lat Cypr nie doświadczył trzęsienia ziemi przekraczającego 6,5 stopnia w skali Richtera.

W przypadku możliwego silnego trzęsienia ziemi obszary, które mogą być najbardziej dotknięte, to Apostolos Andreas, Famagusta, Paralimni i być może Larnaka.

Jeśli trzęsienie ziemi wystąpi około 50 – 60 kilometrów na wschód od Paralimni, oczekuje się, że dotknie głównie regiony wschodnie – powiedział Solomis.
Jeśli chodzi o możliwe szkody, nie należy spodziewać się zjawisk podobnych do tureckich, ponieważ „Łuk Cypryjski”, który zwykle powoduje trzęsienia ziemi na Cyprze, znajduje się pod wodą.

Jego zdaniem ewentualne trzęsienie ziemi nawet w tak dużej skali jakie wystąpiło w Turcji i Syrii nie przyniesie podobnych szkód ze względu na lepszy stan techniczny budynków i infrastruktury krytycznej na wyspie.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!