Czeka nas obniżka VAT na żywność?

Cypryjskie media informują, że rząd planuje obniżyć VAT na żywność

Rząd rozważa zwolnienie kilkunastu popularnych produktów pierwszej potrzeby z podatku VAT. Jak informuje Philenews  lista prawdopodobnie obejmie 10-15 produktów spożywczych i innych artykułów uważanych za podstawowej potrzeby, takich jak chleb, mleko i żywność dla niemowląt.

Możliwość tymczasowego obniżenia podatku VAT na te towary w celu odciążenia konsumentów pojawiła się po tym, jak Komisja Europejska poinformowała państwa członkowskie o takiej możliwości. 

Jak podaje Philenews , nad wnioskiem trwają prace w ministerstwach finansów i handlu. Odpowiedni wniosek zostanie skierowany do UE o wyrażenie zgody na obniżenie lub czasowe zniesienie podatku, a urzędnicy przygotowują projekty ustaw, które mają zostać przedłożone parlamentowi do zatwierdzenia.

Mleko, chleb i żywność dla dzieci, które mają zostać obniżone do zera, są obecnie opodatkowane stawką 5 proc. Inne produkty, które mają zostać objęte obniżką, to detergenty, płyny do płukania tkanin, papier toaletowy, pieluchy dla niemowląt, środki czystości i pieluchy dla dorosłych. Oczekuje się, że podatek VAT na te produkty zostanie obniżony z 19 do 5 procent.

Ostateczne listy będą podlegały zatwierdzeniu przez Brukselę.

Ministerstwo Finansów określi okres redukcji, ponieważ ma za zadanie zadbać o to, aby budżet państwa nie został znacząco dotknięty.

Opracowywane są mechanizmy mające na celu ograniczenie wszelkich spekulacji ze strony sprzedawców detalicznych, aby upewnić się, że oszczędności VAT będą rzeczywiście uwzględnione w niższych cenach w punkcie sprzedaży.

W ramach przedwyborczych obietnic prezydent Nikos Christodoulides zapowiedział obniżenie dekretem VAT na fotowoltaikę (z 19 proc. do zera) i artykuły dziecięce (z 19 do 5 proc.), a także podniesienie progu dochodu wolnego od podatku z 19 500 euro do 24 500 euro.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading