fbpx

Czeka nas obniżka VAT na żywność?

Cypryjskie media informują, że rząd planuje obniżyć VAT na żywność

Rząd rozważa zwolnienie kilkunastu popularnych produktów pierwszej potrzeby z podatku VAT. Jak informuje Philenews  lista prawdopodobnie obejmie 10-15 produktów spożywczych i innych artykułów uważanych za podstawowej potrzeby, takich jak chleb, mleko i żywność dla niemowląt.

Możliwość tymczasowego obniżenia podatku VAT na te towary w celu odciążenia konsumentów pojawiła się po tym, jak Komisja Europejska poinformowała państwa członkowskie o takiej możliwości. 

Jak podaje Philenews , nad wnioskiem trwają prace w ministerstwach finansów i handlu. Odpowiedni wniosek zostanie skierowany do UE o wyrażenie zgody na obniżenie lub czasowe zniesienie podatku, a urzędnicy przygotowują projekty ustaw, które mają zostać przedłożone parlamentowi do zatwierdzenia.

Mleko, chleb i żywność dla dzieci, które mają zostać obniżone do zera, są obecnie opodatkowane stawką 5 proc. Inne produkty, które mają zostać objęte obniżką, to detergenty, płyny do płukania tkanin, papier toaletowy, pieluchy dla niemowląt, środki czystości i pieluchy dla dorosłych. Oczekuje się, że podatek VAT na te produkty zostanie obniżony z 19 do 5 procent.

Ostateczne listy będą podlegały zatwierdzeniu przez Brukselę.

Ministerstwo Finansów określi okres redukcji, ponieważ ma za zadanie zadbać o to, aby budżet państwa nie został znacząco dotknięty.

Opracowywane są mechanizmy mające na celu ograniczenie wszelkich spekulacji ze strony sprzedawców detalicznych, aby upewnić się, że oszczędności VAT będą rzeczywiście uwzględnione w niższych cenach w punkcie sprzedaży.

W ramach przedwyborczych obietnic prezydent Nikos Christodoulides zapowiedział obniżenie dekretem VAT na fotowoltaikę (z 19 proc. do zera) i artykuły dziecięce (z 19 do 5 proc.), a także podniesienie progu dochodu wolnego od podatku z 19 500 euro do 24 500 euro.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

Bat na sklepy?

Uruchomiono specjalną infolinię do zgłaszania sklepów nie stosujących obniżki podatku VAT Służba Ochrony Konsumentów uruchomiła infolinię dla osób, które mogą zgłaszać firmy nieprzestrzegające obniżonego podatku

Czytaj Dalej

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!