Jak wynika z ankiety Cypryjczycy zaniepokojeni są kosztami życia, migracją i korupcją
Z badania przeprowadzonego przez Pulse Market Research na zlecenie Phileleftheros wynika, że rosnące koszty życia są głównym problemem Cypryjczyków .
Badanie, obejmujące 600 wywiadów zrealizowanych na obszarach miejskich i wiejskich Cypru, rzuca światło na problemy stojące przed tym krajem.
Z ustaleń wynika, że inflacja i bezrobocie to sygnały ostrzegawcze, które pogłębiają problemy gospodarcze. W szczególności 43% respondentów postrzega inflację jako najważniejszy problem, a większość 85% ubolewa nad pogorszeniem się sytuacji w porównaniu z przeszłością.
Co więcej, migracja zajmuje drugie miejsce wśród najważniejszych problemów – jako problem wskazało ją 35% uczestników. Ponadto 68% respondentów wskazało na dostrzegalne pogorszenie sytuacji.
Korupcja i kumoterstwo również przykuły uwagę Cypryjczyków – 34% określiło je jako główne problemy. Niepokojące jest to, że 61% uważa, że problemy te z biegiem czasu uległy pogorszeniu.
Funkcjonowanie instytucjonalne, faworyzowanie i nepotyzm oraz obawy gospodarcze zajmują kolejne miejsca w hierarchii obaw – obawy wyraziło 20% respondentów.
Warto zauważyć, że ponad połowa uczestników, 51%, uważa, że faworyzowanie i biurokracja uległy pogorszeniu, podczas gdy 41% nie dostrzega żadnej poprawy.
Chociaż problem Cypru zajmuje stosunkowo niższą pozycję, nadal przyciąga uwagę, zapewniając sobie szóstą pozycję na liście obaw. Edukacja i opieka zdrowotna wzbudziły stosunkowo niższy poziom obaw – odpowiednio 10% i 7% respondentów wyraziło obawy.
Jeśli chodzi o postrzegane zagrożenia, palącymi problemami okazały się przestępczość, a także przemoc na stadionach sportowych, przy czym odpowiednio 6% i 59% respondentów wskazało na tendencję pogarszającą się.
Podobnie napięcie na Bliskim Wschodzie, mimo że zostało ujęte w badaniu stosunkowo niedawno, przykuło uwagę, a zaniepokojenie wyraziło 3% respondentów.
Jednak wśród panujących obaw można dostrzec pewne przebłyski optymizmu.
Bezrobocie, choć nadal niepokojące, wykazuje oznaki poprawy – 27% respondentów uważa, że sytuacja uległa poprawie w porównaniu z przeszłością.
Zostaw swój komentarz: