fbpx

Cypryjskie ziemniaki na liście Chronionych Nazw Pochodzenia?

Cypryjskie ziemniaki można bez problemu kupić w Polsce – w niektórych sklepach są one nawet tańsze od polskich. W chwili obecnej, na jednym z rynków handlu hurtowego są dokładnie w takiej samej cenie zarówno cypryjskie jak i polskie. Niektórzy próbują cypryjskie ziemniaki sprzedawać jako “młode” co nie jest zgodne z prawdą:

Bo to nie są młode ziemniaki – mówi dr Wojciech Nowacki, kierownik oddziału w Jadwisinie Instytutu Hodowli Roślin Uprawnych – Państwowy Instytut Badawczy w Radzikowie w rozmowie z portalem kalendarzrolnikow.pl
W ocenie polskich producentów taka sprzedaż nie jest do końca uczciwa. Można co najwyżej powiedzieć, że są to ziemniaki wczesne, ale na pewno nie młode.

Minister rolnictwa Costas Kadis chce umieścić cypryjskie ziemniaki na unijnej liście produktów chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG). Cypryjskie ziemniaki od dawna cieszą się reputacją wysokiej jakości zarówno w kraju, jak i za granicą. Niestety, jak już wcześniej informowaliśmy, niektórzy rolnicy pokrywają swoje, lokalne ziemniaki czerwonym błotem i sprzedają je jako pochodzące z wyspy (nasz tekst znajdziecie tutaj).

Jeśli będą certyfikowane, wystąpienie takich przypadków będzie bardzo trudne, ponieważ każda przesyłka będzie miała pieczęć UE – powiedział Kadis

Mamy nadzieję, że uda się wpisać ziemniaki na unijną listę. Pozwoli to na właściwe opisywanie w polskich sklepach ziemniaków i nie będzie wprowadzało konsumentów w błąd.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!