Cypryjskie węże wyszły z ukrycia

Ministerstwo Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Środowiska ostrzega przed jadowitymi wężami, a w szczególności żmiją (Macrovipera lebetina), która w przypadku przedostania się jej jadu do organizmu w wyniku ukąszenia może spowodować poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka.

Zdaniem ministerstwa, jeśli ktoś spotka jadowitego węża, nie powinien wpadać w panikę, niepokoić lub zabijać węża, ale spokojnie odejść.

Ministerstwo zaleca noszenie wysokich butów i długich spodni w wysokich trawach i zaroślach w celu zabezpieczenia się w przypadku nadepnięcia na żmiję. Sugeruje również użycie patyka odgarniania trawy i krzewów, aby gdy cokolwiek się tam znajduje, zostało na czas usunięte z drogi. Wyjaśnia, że ​​węże potrafią wyczuwać wibracje podłoża o dużej intensywności i uciekać.

W przypadku ukąszenia przez żmiję zaleca się udanie się do najbliższego szpitala.


Na Cyprze, jak podaje komunikat ministerstwa, spotykamy osiem gatunków węży, z czego trzy są jadowite, ale tylko żmija uznawana jest za niebezpieczną dla człowieka.

Dwa gatunki węży, grzechotnik (Malpolon insignitus) i grzechotnik (Telescopus fallax), mają jad, ale nie jest on na tyle silny, aby wyrządzić poważną krzywdę ludziom.

Przypominamy, że wszystkie żyjące na wyspie węże są pod ścisłą ochroną.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading