Cypryjskie tamy mają pół wieku

Rada ds. Rozwoju Wodociągów twierdzi, że już czas na remont zbiorników wodnych, ministerstwo, że wszystko jest pod kontrolą

Jak twierdzi Philenews stan dziesięciu starzejących się tam jest coraz gorszy i jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, może to skutkować zniszczeniem mienia, a nawet śmiercią. Cypryjskie tamy te są budowane w pobliżu obszarów mieszkalnych, mają problemy mechaniczne i odgrywają główną rolę w gospodarce kraju.

Tamy oznaczone jako stwarzające duże ryzyko ze względu na bliskość obszarów mieszkalnych to Polemidia (w pobliżu Limassol), Tamasos (w pobliżu Nikozji), Xyliatos i Evretou. 

Według dziennika Germasogeia, Lefkara, Dipotamos i Kalavasos borykają się z poważnymi problemami mechanicznymi. Jakakolwiek awaria tam Kouris i Asprokremmos, dwóch największych na Cyprze, może mieć natomiast ogromne konsekwencje gospodarcze.

Stały sekretarz w ministerstwie rolnictwa Andreas Gregoriou powiedział CyBC, że władze są świadome sytuacji i trwają regularne prace konserwacyjne , aby zapobiec awariom.

Bardziej niepokoi nas niski poziom wody w tym roku – stwierdził urzędnik. Nie ma żadnego zagrożenia, a kompetentne służby aktywnie wykonują prace konserwacyjne.

Jak twierdzi Rada ds. Rozwoju Wodociągów stwierdzono, że:

  • tama Polemidia , jedna z najstarszych na Cyprze, która została zbudowana w 1965 roku o pojemności 3864000 m3 sześciennych. Urządzenia elektromechaniczne tamy są zużyte – nie można ich opróżnić w sytuacji awaryjnej.
    Co więcej, legalne i nielegalne instalacje w korycie rzeki utrudniają użyteczność tamy jako mechanizmu przeciwpowodziowego i odprowadzanie nadmiaru wody. 
  • tama Tamasos, zbudowana w 2002 r. i o pojemności 2800000 m3, znajduje się wysoko na liście zagrożeń ze względu na położenie nad Nikozją. Część przelewu zbudowana jest na glebie gliniastej, która jest niestabilna.
  • tama Xyliatos, zbudowana w 1982 r., o pojemności 1 430 000 m3, odnotowała znaczne straty wody ze ścian tunelu odprowadzającego/wlotowego. Kluczowym problemem jest niesprawność hydraulicznego układu rozładowania.
  • zapora Evretou, zbudowana w 1986 r., o pojemności 25 000 000 m3, jest głównym zbiornikiem retencyjnym regionu Chrysochou. Osuwiska powierzchniowe wystąpiły w górę rzeki od zbiornika w latach 1987 i 1988, po podniesieniu się poziomu wody.
  • zapora Yermasoyia, zbudowana w 1968 r., o pojemności 13 600 000 m3, znajduje się w górę rzeki od obszarów mieszkalnych i autostrady Nikozja-Limassol. Podobnie jak w przypadku tamy Polemidia, miała ona zapewniać częściową ochronę przeciwpowodziową, jednak prace na korycie rzeki utrudniają tę zdolność.
  • tamy w Lefkara i Dipotamos borykają się z problemami związanymi z brakiem konserwacji i działania sprzętu elektromechanicznego.

Jak twierdzą eksperci, w przypadku dwóch największych zbiorników na Cyprze, nie stwierdzono większych problemów.

Mowa o Kouris, która została zbudowana w 1988 r. i ma pojemność 115 000 000 m3, co stanowi jedną trzecią całkowitej pojemności wszystkich zbiorników wodnych na wyspie. Po raz pierwszy zapora przelała się w 2004 roku, po czym wykonano prace hydroizolacyjne, które uznano za skuteczne.

Nie ma także żadnych problemów ze zbiornikiem Asprokremmos o pojemności 51 000 000 m3, zbudowanym w 1982 r., który jest drugim co do wielkości na wyspie i głównym źródłem zaopatrzenia w wodę dla Pafos.

Władze twierdzą, że stan wszystkich zbiorników wodnych na wyspie jest na bieżąco monitorowany.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading