Cypryjskie pociągi?

To nie żart! Cypr myśli nad budową linii kolejowej!

Kiedyś pisaliśmy o tym pomyśle, a raczej naszym wymyśle, w jednym z naszych tekstów z okazji 1 kwietnia. Teraz okazuje się, że ktoś w ministerstwie musi nas czytać skoro nasz wymysł chce wprowadzić w życie.

Możliwość budowy linii kolejowej – współfinansowanej z Unii Europejskiej – pojawiła się w poniedziałek po spotkaniu przedstawicieli rządu z wizytującą komisarz UE ds. transportu Adiną Valean.

Podczas wspólnej konferencji prasowej później Karousos powiedział, że omawiali pomysł kolei i tramwaju.

Badania istnieją, wykonano bardzo dobre prace przygotowawcze i wiemy, że lekką koleją moglibyśmy połączyć główne miasta Cypru z lotniskiem – powiedział Karousos.
Na podstawie badań, które posiadamy, linie kolejową można by uruchomić wewnątrz obecnej sieci drogowej.

Cypryjscy urzędnicy omówili również z Valean sposoby współfinansowania projektu.

Według Karousosa kolej pomogłaby złagodzić zatory w ruchu, a także poradzić sobie z rosnącymi kosztami podróży prywatnych z powodu wysokich cen energii.

Dzisiaj drzwi się otworzyły, zrobiliśmy pierwszy krok i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby promować i zabezpieczyć niezbędne dofinansowanie z różnych dostępnych funduszy unijnych – dodał minister

Cypryjska Kolej Rządowa (CGR), sieć kolei wąskotorowych, która działała na Cyprze od początku XX wieku, została zamknięta w 1951 roku z powodu braku funduszy.

Ostatni pociąg jadący na CGR odjechał ze stacji Nikozja do Famagusty 31 grudnia 1951 roku. 


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading